Živě: Povstalecká střela zasáhla autobus, zemřelo 11 lidí

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Střela vypálená proruskými separatisty na kontrolní stanoviště armády zabila jedenáct civilistů, informovaly ukrajinské úřady.

Stalo se tak jen pár hodin poté, co armáda informovala, že povstalci zintenzivnili svoji aktivitu na východě Ukrajiny, a to příměří navzdory.

Jen během noci z pondělí na úterý zaútočili na pozice prokyjevských jednotek 26krát, za celý den pak dokonce v 84 případech.

Během série útoků na letiště v Doněcku, o něž se svádí boje už dlouhé měsíce, padla i kontrolní věž.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:45

Na dnešní krveprolití, při němž u Volnovachy zachynulo po zásahu autobusu raketou jedenáct cestujících, v mimořádném provolání k národu reagoval prezident Petro Porošenko, který útok přirovnal k teroristické akci islamistů proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. "Paříž a Volnovacha jsou události stejného řádu. Civilizovaný svět se musí spojit v boji s terorismem," konstatoval.

"Strašná tragédie u Volnovachy patří k událostem, které i v dnešních podmínkách šokují svou krutostí. Teroristé záměrně zavraždili pokojné cestující včetně čtrnáctileté dívky," řekl prezident.

Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb.
Poslanec ukrajinského parlamentu Petro Porošenko, momentálně favorit prezidenských voleb. | Foto: Reuters
21:05

Spojené státy dnes slíbily Ukrajině další finanční pomoc. Hodlají zemi poskytnout záruky na půjčky v objemu až dvou miliard dolarů (zhruba 48 miliard Kč). Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska navíc může Ukrajina počítat s další humanitární pomocí, napsala agentura AP.

Ukrajinská ekonomika se potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym. Světová banka dnes podle agentury AP odhadla, že hrubý domácí produkt Ukrajiny se loni propadl o 8,2 procenta. Letos počítá s poklesem o dalších 2,3 procenta.

21:00

Podle posledních zpráv dnes přišlo o život jedenáct civilistů a dalších třináct utrpělo zranění poté, co autobus na východě Ukrajiny utrpěl přímý zásah z raketové baterie Grad. Proruští separatisté podle ukrajinských médií ostřelovali kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Volnovacha právě v okamžiku, kdy jím projížděl linkový autobus. Separatisté ale svou odpovědnost za tragédii popřeli.

19:45

První tři letadla s více než stovkou Ukrajinců polského původu, kteří se rozhodli utéct před boji na východě Ukrajiny do Polska, přiletěla odpoledne z Charkova na letiště u severopolského Malborku. Oznámila to agentura PAP. Během večera přistanou ještě dva polské armádní letouny s dalšími imigranty. Celkem tak dnes bude přepraveno 178 etnických Poláků z Donbasu, tedy východoukrajinské oblasti, která je postižena boji mezi proruskými separatisty a vládními vojsky.

V Polsku budou nejprve umístěni ve dvou uprchlických střediscích - Rybaki a Lańsk. Tam podstoupí jazykové a případně i různé odborné kurzy. Zajištěna jim bude zdravotní péče a dětem školní docházka. Během pobytu v centrech úřady pro repatriované vyřídí administrativní záležitosti a postarají se o jejich následné ubytování a o nalezení práce.

16:42

Příspěvek na síti VK po krátké době zmizel a oficiálně doněčtí separatisté jakýkoliv podíl na krveprolití odmítají.

Ukrajinská média připomínají červencové sestřelení malajsijského boeingu. I tehdy se povstalci na internetu chlubili sestřelením letadla. Ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že šlo o civilní stroj, příspěvky zmizely.

16:40

Proruští separatisté se údajně na ruské sociální síti VK přiznali ke zničení kontrolního stanoviště ukrajinské armády, na němž zemřelo 10 civilistů. Informovala o tom ukrajinská armáda.

16:26

Při ostřelování doněckého letiště bylo zraněno šest ukrajinských vojáků. V parlamentu to oznámil zástupce náčelníka generálního štábu Bogdan Bondar, napsala Ukrajinska pravda.

15:41

Kyjev již dříve podobné kroky Moskvy odmítal jako ruskou propagandu a připomínal, že pravomoci ruských úřadů na Ukrajinu nesahají.

15:40

Ruské úřady oznámily, že ostřelování obytných čtvrtí Doněcku a dalších povstaleckých měst ukrajinskými vládními vojsky začínají vyšetřovat jako "genocidu ruskojazyčného obyvatelstva". Ukrajinská palba si od začátku loňského prosince vyžádala na 40 obětí.

"Vypadá naprosto cynicky, že celý svět tak jednomyslně zareagoval na tragédii ve Francii (teroristický útok proti redakci Charlie Hebdo), ale lhostejně si nevšímá mnohem barbarštějších zločinů, které ukrajinský režim páchá v Donbasu," prohlásil mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin.

15:27

Separatisté odpovědnost za tragédii odmítají. "U Volnovachy je jen ukrajinské kontrolní stanoviště, ale leží mimo dostřel našeho dělostřelectva. Nebyli jsme s to jej ostřelovat," citovala agentura Interfax mluvčího ministerstva obrany samozvané "Doněcké lidové republiky".

14:57

Nejméně deset mrtvých a třináct zraněných si vyžádal útok na východě Ukrajiny. Podle úřadů střela separatistů zasáhla kontrolní stanoviště armády u města Volnovacha v Doněcké oblasti ve chvíli, kdy tudy projížděl autobus s civilisty.

14:28

Breedlove rovněž okomentoval přístup Ruska k řešení ukrajinské krize. Moskva podle něj nadále pomáhá proruským separatistům na východě Ukrajiny, čímž komplikuje mírové rozhovory.

"Ano, bylo zde období klidu, ale zklidnění nenastalo v oblastech zásobování, výcviku a organizace sil východně od linie konfliktu," řekl. "Jejich aktivity nadále vyvolávají obavy," dodal.

Moskva nařčení, že rebely vyzbrojuje a že na východě Ukrajiny působí ruští vojáci, opakovaně odmítá.

14:26

NATO chce v oblasti Baltského moře zlepšit a posílit svá armádní cvičení. Během návštěvy alianční základny ve Štětíně na severozápadě Polska to prohlásil americký generál Philip Breedlove, který velí silám NATO v Evropě.

"Lze očekávat několik úprav našeho výcvikového programu. První série změn nebude znamenat zvýšení počtu (manévrů), cílem ale bude jejich propojení," vysvětlil.

Seskupení manévrů podle něj umožní lepší přípravu aliančních sil a členským státům zase spolupráci jako jedné síly. "Zvažujeme ale také zvýšit počet některých cvičení," řekl podle agentury Reuters.

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Breedlove.
Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Breedlove. | Foto: Reuters
13:11

Takto se měnila tvář letiště...

12:55

Připomeňme, že letiště v Doněcku patří k místům, o něž se svádějí nejtvrdší bitvy. Zářivý symbol integrace země do západních struktur proměňují čím dál víc v roztříštěné zrcadlo, které ukazuje, jaké vyhlídky Ukrajince v nejbližší době  čekají.

Nový terminál, který fotbaloví fanoušci využívali v roce 2012, aby se dostali na zápasy mistrovství Evropy, je dnes jen hromadou trosek. Byť strategicky mimořádně významnou.

12:46

Proruští ozbrojenci podle zpráv ukrajinských médií spustili další sérií útoků na letiště v Doněcku.

Útočí z vesnice Pisky, která leží na dohled strategického bodu. Zničili kontrolní věž.

12:22

První letadlo s několika desítkami Ukrajinců polského původu, kteří se rozhodli utéct před boji na východě Ukrajiny do Polska, odletělo z letiště v Charkově, oznámila polská a ukrajinská média.

Polské armádní letouny mají během dneška na vojenské letiště u Malborku na severu Polska přepravit celkem 178 etnických Poláků z Donbasu, tedy východoukrajinské oblasti, která je postižena boji mezi proruskými separatisty a vládními vojsky.

11:52

Experty na lidská práva znepokojilo také údajné týrání zadržených demonstrantů z majdanských protestů proti tehdejšímu režimu prezidenta Viktora Janukovyče mezi listopadem 2013 a únorem 2014. Kvůli tomu kontrolovali už loni v únoru vazební věznice a policejní služebny v Kyjevě a Dněpropetrovsku.

11:51

Výbor proti mučení Rady Evropy kritizuje údajné trýznění a závažné špatné zacházení s vězni ve dvou nápravných zařízeních v ukrajinském Charkově.

Podle dnes zveřejněné zprávy výboru jsou tam odsouzenci sexuálně zneužíváni s použitím obušků, biti, navlékáni do svěracích kazajek a ostřikováni vodou pod vysokým tlakem, informovala agentura DPA. Stížnosti vězňů prověřovali zástupci Rady Evropy při návštěvě v charkovských zařízeních loni v září.

11:25

Situace na východě Ukrajiny se zhoršuje i podle pozorovatelů OBSE. Jen během pátku a soboty došlo podle organizace k bezmála 200 případům porušení příměří.

O desítkách dalších incidentů z neděle a pondělí informovala ukrajinská armáda.

10:46

Světová banka opět změnila svoji prognózu pro ukrajinskou ekonomiku, a to v neprospěch Kyjeva.

Ukrajinský HDP podle SB letos vzroste o jedno procento, zatímco dosavadní odhady hovořily o 2,3 procenta.

10:05

Separatističtí vůdci prozatím odmítají jednat s prezidentem o vytvoření zvláštní ekonomické zóny v Donbasu. Podle nich musí Porošenko nejprve vidět "politickou realitu" a uznat existenci samozvaných republik.

Proruský ozbrojenec na kontrolním stanovišti ve východoukrajinské Horlivce.
Proruský ozbrojenec na kontrolním stanovišti ve východoukrajinské Horlivce. | Foto: Reuters
09:42

Prezident Porošenko se zúčastní Světového ekonomického fóra v Davosu. Podle Valerije Chalyho z prezidentské kanceláře povede ve Švýcarsku především bilaterální jednání, která "budou věnována financím a bezpečnosti".

09:26

Proruští separatisté podle armády zvýšili svoji aktivitu na východě Ukrajiny. Jen během noci z pondělí na úterý zaútočili na pozice prokyjevských jednotek 26krát, za celý den pak dokonce v 84 případech.

09:13

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier po setkání podle agentury DPA prohlásil, že naděje na uspořádání summitu k ukrajinskému konfliktu ještě v tomto týdnu ztroskotaly.

Podmínky pro uspořádání takové schůzky zatím nebyly splněny, prohlásil šéf německé diplomacie. Příští týden by se ale podle něj mohla konat další schůzka ministrů zahraničí.

Foto: Reuters
09:11

Pondělní čtyřhodinové jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska skončilo v Berlíně bez výsledku.

Podle německého ministra zahraničí žádný summit prozatím nebude. Předpoklady pro takové setkání zatím údajně splněny nebyly a je na nich třeba nadále pracovat.

09:05

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro francouzskou televizi prohlásil, že Kyjev je připraven zavést na Donbasu zvláštní ekonomickou zónu, která bude mít vazby na Evropskou unii i na Rusko.

Podmínkou jsou volby uspořádané podle ukrajinských zákonů. Prezident připomněl, že východ Ukrajiny má už nyní díky loni přijatým zákonům takovou míru autonomie, jakou nemá žádný jiný ukrajinský region.

Prezident Petro Porošenko během ustavující schůze ukrajinského parlamentu.
Prezident Petro Porošenko během ustavující schůze ukrajinského parlamentu. | Foto: Reuters
09:02

Nejprve krátké shrnutí pondělních událostí:

Boje na východě Ukrajiny se - i přes nekončící potyčky mezi proruskými separatisty a provládními jednotkami - podle šéfa NATO Jense Stoltenberga zmírnily, ovšem v oblasti stále operují ruští vojáci.

Interpol zařadil exprezidenta Viktora Janukovyče na seznam hledaných osob. Kromě něj na seznamu přibyl například expremiér Mykola Azarov.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 14. 1. 2015 0:02
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy