Manáma - Vlna arabských revolucí zasáhla také ostrov Bahrajn v Perském zálivu.
Minulý týden policie střílela do demonstrantů i účastníků pohřebního průvodu, zemřelo sedm lidí. Pak se ale král Hamad bin Ísá Chalífa rozhodl ustoupit, stáhl bezpečnostní síly z ulic a nabídl opozici dialog.
V centru města dnes znovu demonstrovalo asi deset tisíc lidí. Na Bahrajnu tvoří většinu obyvatel šiítští muslimové, ale moc je v rukou sunnitské elity.
Někteří šíité žádají demisi vlády a přechod na konstituční monarchii. Na dnešek je naplánována velká protestní demonstrace, kvůli napjaté situaci byla zrušena Velká cena Bahrajnu ve Formuli 1.
Bahrajn je sice malá země, ale strategicky velmi důležitá. Je to finanční a bankovní centrum Perského zálivu a je zde velká americká námořní základna, která hrála důležitou roli při válkách USA v Afghánistánu a Iráku.
Aktuálně.cz navázalo kontakt s jedním Čechem, který na Bahrajnu už několik let pracuje a zná velmi dobře tamní prostředí.
Požádal nás, abychom z bezpečnostních důvodů neuváděli jeho jméno. "Mám tady práci, rodinu, děti. A situace je nepředvídatelná," uvedl v žádosti.
Přestože se v posledních dnech nestřílí, napětí na ostrově je podle něj velké. Cizinci se ale prý necítí ohroženi.
"Přímé nebezpečí Čechům ani jiným cizincům zatím nehrozí. Nesetkali jsme se s žádným náznakem útoku ze strany demonstrantů. Většina českých krajanů žije mimo centrum v oblastech, kde se mohou volně pohybovat. Některé příjezdové silnice jsou odkloněny či uzavřeny, ale většina komunikací je průjezdná," uvedl zdroj pro Aktuálně.cz.
Momentálně na ostrově žije a pracuje jedenatřicet Čechů, včetně dětí. O odjezdu zatím nikdo neuvažuje.
Podle českého krajana je v bahrajnské policii i armádě mnoho Arabů, pocházejících z jiných zemí. Například Jordánců nebo Syřanů. Jen vrchní velení je v rukou bahrajnských sunnitů.
Pocity šíitů, že jsou diskriminováni, podle něj podněcuje i rostoucí nezaměstnanost v této komunitě. Vláda také podporuje imigraci sunnitů z jiných arabských států, aby početní převahu šíitů zmenšovala.
Na otázku, zda král může být svržen, odpovídá:
"V prvních dnech nešlo o sesazení krále, nýbrž o demisi premiéra, kterým je králův strýc. Dále také o možnosti ustanovit konstituční monarchii, například podle britského vzoru. Teď se ale požadavky opozice mohou zvyšovat úměrně s násilím, které armáda v posledních dnech použila."
Kolují prý také zvěsti, že příslušníci saúdskoarabských elitních oddílů jsou připraveny v případě nouze králi pomoci, možná jsou dokonce někteří už na Bahrajnu.
"Setkali jsme se s mnoha případy závažného porušování lidských práv. Například vím o řediteli nemocnice, který obdržel rozkaz neošetřovat demonstranty, ale jen zraněné vojáky a policisty. To vyvolalo mezi místními lékaři velkou nevoli," uvedl Čech.
Podle jeho slov českou komunitu taková míra násilí ze strany moci zaskočila. "Demonstranti nejsou žádní fanatičtí teroristé. Jsou to občané stejného, doposud kosmopolitního státu, kde jsme se domnívali, že k takovému krveprolití nedojde."