Čech: Měl jsem být na Dhaulágirí. Ale říjen mě odradil

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
17. 10. 2014 15:05
Rozhovor s českým horolezcem Romanem Langrem, jenž se měl původně účastnit tragické československé expedice Dhaulágirí 2014.
Český horolezec Roman Langr.
Český horolezec Roman Langr. | Foto: Archiv Romana Langra

Praha - Roman Langr je český horolezec a účastník několika himálajských expedic na osmitisícovky. V roce 2008 se účastnil československé expedice na Annapurnu. Předčasně ji ukončila lavina, všichni ale přežili. Teď podobná výprava takové štěstí pod Dhaulágirí neměla.

Původně měl s nimi jet i Roman Langr, dva měsíce před odjezdem ale odřekl. "Jedním z důvodů byl i podzimní termín. Pár podzimních expedic jsem už zažil a počasí nás často zradilo," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Romane, vy jste měl původně také jet se Slováky a Čechy na expedici Dhaulágirí 2014. Proč jste nakonec nejel?

Roman Langr: Odřekl jsem to asi dva měsíce před odjezdem. Jedním z důvodů byl podzimní termín. Já už jsem pár podzimních expedic zažil a často nás počasí zradilo. Srážky bývají na podzim horší, nebo může přijít dřív monzun. Místo toho jsem se rozhodl jet závodit na mistrovství světa vysokohorských nosičů v Tatrách, kam teď právě mířím.

 A.cz: Jedná se o ty samé slovenské horolezce, se kterými jste byl na expedici Annapurna 2008, kterou shodou okolností také ukončila lavina?

Ano, to byli ti samí lidé, ale tou lavinou tenkrát letěli jiní, ne Ján Matlák a Vladimír Švancár, kteří teď zahynuli. Ján Matlák bývá vedoucí expedice, Vladimír Švancár jeho zástupce, starají se spíše o organizaci expedice. Původně měli vyrazit znovu na Annapurnu, ale jelikož by tam šli už potřetí, změnili to nakonec na Dhaulágirí.

A.cz: Máte nějaké informace, co se nyní stalo?

Od slovenských kamarádů jsem slyšel, že Ján Matlák a Vladimír Švancár šli spát do stanu, byli zřejmě tedy ve spacáku a nemohli se té lavině nijak bránit. Ostatní, co přežili, byli ve společenském stanu.  Četl jsem pak zprávu od jednoho z účastníků, Jána Šeminského, že už jsou teď v bezpečí, ale vyklepaní z toho.

A.cz: Teď jsou nezvěstné desítky trekařů. Může to být i jen tím, že nemají signál nebo mají vypnuté mobily?

Trekaři vesměs nemívají s sebou satelitní telefony. Mohl napadnout sníh a mohou přečkávat v nějaké "lodi“ ve sněhu a čekat, až se to přežene. Ale často to bývá tak, že když tam jdete na trek a máte nějakou agenturu, ta vám dá s sebou satelitní telefon a ten druhý telefon má někdo z té agentury v Káthmándú.

A.cz: Co jste popisoval po neúspěšné československé expedici Annapurna 2008, tak je to hodně lavinové území...

Když jdete do základního tábora, jako jsme šli my z té strany, tak tam je problém se dostat. Tam těch lavin hodně padá i při normálních podmínkách. Ale co se týče treku kolem Annapurny, tak tam bývá vše v pohodě a bezpečné. Jenže když přijdou takovéto výjimečně silné srážky, tak ty laviny padají i kolem, i na nějaké dědinky a podobně. Co jsem slyšel, tak ty laviny teď padaly v těch místech trekaři oblíbených.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

A.cz: V půlce října jsou už spíše obvyklé tyto turistické treky, nebo je to i běžný termín pro profesionální expedice horolezců?

Je to i období expedic a to období by mělo být v pohodě. Ale se srážkami je to obecně na podzim horší a riskantnější.

A.cz: Prudké sněhové bouře a laviny zasáhly trekaře a horolezce pod Annapurnou i pod Dhaulágirí. Jsou to tedy dvě sousední hory?

Ano, když je člověk třeba v 7000 m. n. m. na Dhaulágirí, tak vidí na Annapurnu. To je právě další věc, že obě dvě hory leží na začátku Himálaje, jsou na ráně. Veškeré srážkové mraky to schytá. Na ty další vrcholy už nepřijde takové množství srážek, protože už jsou trochu schovanější.

 

Právě se děje

Další zprávy