Mlátili mu hlavou o zeď a stále ho bili. První gay promluvil o mučení v Čečensku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 10. 2017 20:00
Čečenští policisté v civilu ho jednoho dne zastavili na ulici a odvlekli do auta. Chtěli po něm přiznání, že je homosexuál. Když to 30letý Maxim Lapunov odmítl, začalo bití, mučení a 12denní pobyt v krví nasáklé cele. O pronásledování gayů v Čečensku informoval ruský magazín Novaja Gazeta poprvé před půl rokem. Tamní režim podle lidskoprávních organizací zadržel a mučil už stovku lidí. Maxim je první z nich, kdo o své zkušenosti otevřeně promluvil.
Stěží jsem se mohl plazit. Muž promluvil o pronásledování gayů v Čečensku | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva - Dvanáct dní ho policisté zadržovali v temné cele páchnoucí po zaschlé krvi, zatímco mu na hlavu nasadili hrubý pytel. Snažili se z něj násilím dostat přiznání, že je homosexuál.

Třicetiletý Maxim Lapunov prožil mučení, výslechy a ponižování policií stejně jako stovky dalších gayů v Čečensku.

Jako vůbec první ale odhodil roušku anonymity a v pondělí otevřeně promluvil. Rozhodl se obrátit se na ruskou vládu a žádat o spravedlnost.

Teprve před půl rokem pronikly do světových médií informace o pronásledování homosexuálů v Čečensku. Hrůzostrašné příběhy těch, kteří přežili, zveřejnil letos v dubnu jako první ruský magazín Novaja Gazeta.

Čečenské úřady mlčí. Tamní vůdce Ramzan Kadyrov prohlásil, že v Čečensku problém s homosexuály nemají, protože tam ani žádní nežijí.

Pronásledovaným a mučeným lidem tak pomáhají nevládní organizace, které se snaží získat pro ně azyl v zahraničí. Kvůli hrozícím mstám na příbuzných a přátelích přísně chrání jejich identitu.

Přepadli ho na ulici a odvezli na výslech

Rus Maxim Lapunov promluvil jako jediný před novináři otevřeně. Původně pochází ze Sibiře. V čečenském Groznyj žije a pracuje teprve dva roky.

Jednoho dne ho na ulici popadli dva neznámí muži a odvlekli ho do auta. Vyklubali se z nich policisté. "Obvinění znělo, že jsem gay," cituje mladíkovo prohlášení americký list Washington Post.

Když to policistům odmítl přiznat, zavedli Lapunova do vyšetřovací místnosti. Tloukli mu hlavou o zeď a bili ho za hlasitých nářků vězňů ve vedlejších celách.

"Přestali jen na chvíli, aby mě nechali nadechnout," popsal ruským novinářům. "Donutili mě vstát pokaždé, když jsem upadl, a tak to pokračovalo stále dokola."

Policisté po Lapunovovi chtěli kromě přiznání i kontakty na ostatní gaye. "Každý den mě ujišťovali, že mě zabijí," dodal v pondělí třesoucím se hlasem.

I přes nahlášení úřadům v Moskvě ale nebylo zahájeno žádné oficiální vyšetřování, uvedl mladíkův advokát. Zato Lapunovovi chodí výhrůžky a anonymní výzvy, aby mlčel.

Pogromy na gaye? Chybí důkazy

Za poslední půlrok uteklo z Ruska bezmála 30 mužů s podobným příběhem, který prožil Lapunov. Všichni to však udělali v tichosti.

Ruská vláda proto tvrdí, že chybí důkazy o tom, co lidskoprávní organizace nazývají pogromy na gaye.

"Úřady se ospravedlňují, že žádné oběti nikdy nepromluvily," vysvětlila pro britskou televizi BBC Tanja Lokšinová z moskevské kanceláře Human Rights Watch. "Teď tu jedno prohlášení mají, ale stejně se nevyšetřuje. Chybí politická vůle," dodala.

Maxima Lapunova propustila čečenská policie až poté, co jeho přátelé, kteří se ho snažili najít, vyvěsili po městě plakáty s jeho podobiznou.

"Když mě propouštěli, sotva jsem se dokázal odplazit," přiznal.

 

Právě se děje

Další zprávy