Část USA zasáhla zimní bouře, školy a úřady jsou zavřené

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2015 22:13
Na některých místech napadlo až 30 centimetrů sněhu, což je v tomto období neobvyklé. Teploty v některých jižních státech mohou klesnout až k historickým minimům.
Zasněžený New York, ilustrační foto.
Zasněžený New York, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington / New York - Jižní a východní část Spojených států zasáhla další vlna mrazů a sněžení, kvůli níž federální úřady ve Washingtonu ruší či omezují dnešní provoz.

Na některých místech napadlo až 30 centimetrů sněhu, což je v tomto období neobvyklé. Teploty v některých jižních státech mohou klesnout až k historickým minimům, aerolinky už zrušily tisíce letů. V New Yorku po přistání ve špatném počasí dostalo letadlo smyk a sjelo z dráhy, žádné vážné zranění prozatím nebylo hlášeno.

Zimní bouře zasáhla během středečního večera a čtvrtečního rána rozsáhlou oblast od Texasu po Novou Anglii. Části Arkansasu, Indiany či Ohia zasypalo téměř 30 centimetrů sněhu. Největší příval hlásí Kentucky, kde ve městě Radcliff změřili čerstvou sněhovou vrstvu na 41 centimetrů. Na východním pobřeží sice večer pršelo, dnes by se ale podle meteorologů měly i tyto srážky měnit ve sněhové.

Úřady proto varovaly obyvatele dotčených oblastí, aby autem kvůli zapadaným či namrzlým silnicím vyjížděli jen v nutných případech. Stovky škol v několika státech zůstaly zavřeny, své dnešní jednání zrušily i obě komory Kongresu, zavřeny jsou i další federální úřady v metropoli.

Americká letiště již zrušila více než 2300 letů plánovaných na dnešek. Nejhůře zasaženým terminálem je mezinárodní letiště v Dallasu. Na mezinárodním letišti LaGuardia v New Yorku dostalo letadlo společnosti Delta letící z Atlanty po přistání smyk, sjelo z dráhy a narazilo do plotu. Ze záběrů nehody je patrné, že na ranvejích leží vrstva sněhu. Letiště bylo následně uzavřeno, napsala agentura Reuters.

V obvykle teplých státech na jihu USA, kde v tomto období většinou vystupuje rtuť teploměrů nad deset stupňů Celsia, teploty dnes prudce klesají až pod bod mrazu a například v Tennessee či Kentucky mohou padnout historické teplotní rekordy.

 

Právě se děje

Další zprávy