Severovýchod USA čelí dalšímu náporu zimního počasí

ČTK ČTK
15. 2. 2015 22:40
Předpověď: Vítr zesílí na 120 kilometrů za hodinu a napadne až 40 centimetrů sněhu.
Před několika týdny se sněhová kalamita New Yorku těsně vyhnula.
Před několika týdny se sněhová kalamita New Yorku těsně vyhnula. | Foto: Reuters

Boston / New York - Severovýchod Spojených států se znovu potýká se sněhem, který už počtvrté za poslední měsíc komplikuje život několika americkým státům. Sněhovou bouří je podle meteorologů ohroženo na 50 milionů lidí žijících v širokém pásu na pomezí mezi USA a Kanadou. Zasažena je i letecká doprava na celém východním pobřeží USA. Odvoláno bylo zatím více než 1800 letů, většina z nich na letištích v Bostonu a New Yorku, kde meteorologové předpovídají vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu.

Těžká situace je zejména ve státech Massachusetts, Rhode Island, Connecticut a New Hampshire. Teploty kolem 14 až 17 stupňů pod normálem, umocňované silným větrem, podle meteorologa Bruce Sullivana z národní meteorologické služby jen přispívají ke zhoršení situace v regionu, který je v sevření mimořádně chladné masy vzduchu.

Povětrnostní podmínky se mají ještě výrazně zhoršit, vítr zesílí na 120 kilometrů za hodinu a napadne až 40 centimetrů sněhu.

Největší komplikací ale podle varovných zpráv meteorologů mohou být velmi nízké teploty, které do pondělí mohou klesnout až ke 30 stupňům mrazu. V některých oblastech se prý čeká až minus 37.

V Bostonu od konce ledna napadlo během opakovaných náporů zimního počasí rekordních 1,8 metru sněhu. Guvernér státu Massachusetts Charlie Baker varoval obyvatelstvo, aby v neděli nevycházelo z domovů, není-li to nezbytně nutné. Ve většině měst nefunguje veřejná doprava, na ulicích hlídkují oddíly Národní gardy.

V Bostonu byla v neděli po poledni naměřena teplota osm stupňů pod nulou, ale pocitová teplota byla kvůli větru minus 18 stupňů. Do pondělního rána má pocitová teplota dosáhnout minus 29 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy