Severovýchod USA čelí dalšímu náporu zimního počasí

ČTK ČTK
15. 2. 2015 22:40
Předpověď: Vítr zesílí na 120 kilometrů za hodinu a napadne až 40 centimetrů sněhu.
Před několika týdny se sněhová kalamita New Yorku těsně vyhnula.
Před několika týdny se sněhová kalamita New Yorku těsně vyhnula. | Foto: Reuters

Boston / New York - Severovýchod Spojených států se znovu potýká se sněhem, který už počtvrté za poslední měsíc komplikuje život několika americkým státům. Sněhovou bouří je podle meteorologů ohroženo na 50 milionů lidí žijících v širokém pásu na pomezí mezi USA a Kanadou. Zasažena je i letecká doprava na celém východním pobřeží USA. Odvoláno bylo zatím více než 1800 letů, většina z nich na letištích v Bostonu a New Yorku, kde meteorologové předpovídají vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu.

Těžká situace je zejména ve státech Massachusetts, Rhode Island, Connecticut a New Hampshire. Teploty kolem 14 až 17 stupňů pod normálem, umocňované silným větrem, podle meteorologa Bruce Sullivana z národní meteorologické služby jen přispívají ke zhoršení situace v regionu, který je v sevření mimořádně chladné masy vzduchu.

Povětrnostní podmínky se mají ještě výrazně zhoršit, vítr zesílí na 120 kilometrů za hodinu a napadne až 40 centimetrů sněhu.

Největší komplikací ale podle varovných zpráv meteorologů mohou být velmi nízké teploty, které do pondělí mohou klesnout až ke 30 stupňům mrazu. V některých oblastech se prý čeká až minus 37.

V Bostonu od konce ledna napadlo během opakovaných náporů zimního počasí rekordních 1,8 metru sněhu. Guvernér státu Massachusetts Charlie Baker varoval obyvatelstvo, aby v neděli nevycházelo z domovů, není-li to nezbytně nutné. Ve většině měst nefunguje veřejná doprava, na ulicích hlídkují oddíly Národní gardy.

V Bostonu byla v neděli po poledni naměřena teplota osm stupňů pod nulou, ale pocitová teplota byla kvůli větru minus 18 stupňů. Do pondělního rána má pocitová teplota dosáhnout minus 29 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy