* rozšířeno v celém obsahu o detaily z nedělních protestů
Damašek - Občané volající po odstoupení autoritářského prezidenta Bašára Asada a po demokratických reformách v neděli opět vyšli do ulic Sýrie.
Od neděle, kdy v zemi začíná pracovní týden, navíc platí výzva opozičních vůdců k občanské neposlušnosti.
Do prvního dne protestu se podle informací odpůrců režimu zapojili lidé zejména v provincii Dará na jihu země, v oblastech blízko turecké hranice v provincii Idlib a v některých předměstích Damašku. Život v centru metropole ale podle zpravodaje AFP běžel normálně.
K "neposlušnosti" se přihlásila většina fakult univerzity v Damašku. Zavřeny zůstaly především obchody a školy, do práce nešli úředníci. V Homsu byla účast na stávce stoprocentní ve čtvrtích podporujících protirežimní protesty, videa umístěná na internetu zprostředkovala záběry na zcela vylidněné ulice.
V některých městech blízko Damašku se podle AFP snažily bezpečnostní síly otevřít některé zavřené obchody násilím, ničily zařízení a několik lidí zatkly.
Občanská neposlušnost je novou opoziční strategií - v případě, že to bude třeba, může podle jejích autorů přerůst v generální stávku. Kromě škol a obchodů by pak byly ochromeny i další klíčové instituce a zastavila by se také hromadná doprava.
Občanskou neposlušnost navíc stále doprovázejí početné demonstrace a střety s bezpečnostními složkami. Od března, kdy povstání v Sýrii vypuklo, už zemřely víc než 4 tisíce lidí.
V neděli nezisková organizace Syrská observatoř pro lidská práva nahlásila dalších devět mrtvých. V pátek a sobotu podle dostupných informací padlo nejméně 55 lidí.
Kromě tradičně nejbouřlivějšího města Homs se podle BBC bojuje také na jihu země v provincii Dará, poblíž hranic s Jordánskem.
Syrská národní rada, která vystupuje jako vedení opozičních sil, vyslovila obavu, že Asadova armáda chystá ve městě Homs plošný vojenský úder.
Informací přímo ze Sýrie je nadále velmi málo. Syrská vláda do země nepouští zahraniční novináře, a tak jsou média odkázána na zprávy od místních obyvatel a neziskových organizací.
Bašár Asad nicméně minulý týden v prvním rozhovoru pro západní média od vypuknutí povstání zopakoval, že "bojuje proti teroristům" a svůj lid použitím vojenské síly naopak chrání.
Zatím to nic nezměnilo na stále větší izolaci, do níž se na mezinárodním poli dostává. Tvrdé sankce na Damašek uvalil nejen Západ, ale také Liga arabských států. Sýrie do ní stále patří, avšak právě kvůli násilí vůči vlastnímu obyvatelstvu jí bylo pozastaveno členství.