Washington - Atmosféra Marsu zřejmě před miliardami let neunikla do vesmíru. Místo toho se může velká část oxidu uhličitého skrývat v marsovských horninách.
Podle serveru Space.com k tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali takzvaný Lafayettský meteorit pocházející z rudé planety.
Většina oxidu uhličitého z plynného obalu Marsu zmizela před zhruba čtyřmi miliardami let a soused Země zůstal jen s tenkým plynným závojem.
Nová analýza marsovského meteoritu prý ukázala, že se část oxidu uhličitého zřejmě ztratila do planety samé, nikoli do kosmického prostoru, jak doposud naznačovaly vědecké studie.
"Toto je první přímý důkaz toho, jak a kam se oxid uhličitý na Marsu přemístil," uvedl geochemik Tim Tomkinson z Glasgowské univerzity, který je vedoucím autorem odborné studie vypracované na základě zkoumání Lafayettského meteoritu.
"O Marsu můžeme z toho malého kousku, který máme, zjistit úžasné věci," dodal podle Space.com.
Lafayettský meteorit dostal označení podle lokality v Indianě v USA. Směrem k Zemi ho podle odborníků vymrštil před 11 miliony let dopad některé komety na vulkanickou náhorní planinu Marsu.