Carnajeva bude hájit hvězdná advokátka teroristů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 4. 2013 17:01
Miriam Conradová má s obhajobou nejnenáviděnějších lidí v USA bohaté zkušenosti
Nedatovaný snímek Džochara Carnajeva.
Nedatovaný snímek Džochara Carnajeva. | Foto: Reuters

Boston - Podezřelý z bombových útoků na bostonský maraton Džochar Carnajev si nemůže dovolit advokáta, a tak ho bude zastupovat Miriam Conradová - jedna z nejzkušenějších veřejných obhájkyň ve Spojených státech.

Respektovaná právnička, která v Bostonu vede federální úřad veřejných obhájců, už má za sebou například obhajobu "bombového atentátníka" Richarda Reida.

"Je skvělá, tvrdá, houževnatá a zkušená," tvrdí Tamar Birckheadová, která s Conradovou čtyři roky spolupracovala, a to i na Reidově případu.

Carnajev je obviněn z odpálení zbraně hromadného ničení a z úmyslného ničení veřejného majetku s následkem usmrcení, což jsou trestné činy, za něž mu hrozí trest smrti.

Nyní se v nemocnici léčí ze zranění, jež utrpěl při přestřelce s policií, než byl dopaden.

Nejnenáviděnější člověk v USA

Conradová a několik dalších advokátů z jejího úřadu jsou už v soudních dokumentech vedeni jako Carnajevovi obhájci. Je mezi nimi také William Fick, jenž se zúčastnil pondělního "přelíčení" v Carnajevově nemocničním pokoji.

Fick požádal o dodatečnou právní pomoc od advokátů, kteří už měli co do činění s případy, v nichž hrozil trest smrti. Tento nárok vyplývá z federálního zákona.

Ty všechny čeká těžký případ. Budou se pokoušet udržet při životě klienta, jehož mnozí považují za nejnenáviděnějšího člověka v Americe. Útočník je upoután na lůžko a stěží je schopen komunikovat. Obhájci čelí rozpočtovým škrtům a mají proti sobě federální prokuraturu i Federální úřad pro vyšetřování, pro které je Carnajevovo stíhání jednou z hlavních priorit.

"Je to, jako by David stál proti Goliášovi," míní Birckheadová. "Panuje předpoklad, že obviněný je vinen a měl by být okamžitě popraven. Budou muset ujít trnitou cestu".

Obhajovat tyto útoky bude víc než těžké:

Výjimečně talentovaná skupina

Při obhajobě se Conradová a její tým bude muset vypořádat také s výhrůžkami, jaké obvykle provázejí právní zástupce obviněného z bombového útoku na nevinné lidi včetně dětí.

Šestapadesátiletá Conradová vede federální úřadovnu obhájců ex-offo od roku 2005. Kromě Reida hájila i Rezwana Ferdause - Američana bangladéšského původu, jenž byl loni odsouzen k 17 letům vězení za to, že připravoval útoky na Kapitol a Pentagon.

Takhle byl Carnajev dopaden:

Její asistent Fick vystudoval práva na Yaleově univerzitě. Odmítl nabídku přejít na Wall Street, aby se stal obhájcem ex offo. "Je to velice kvalitní tým a vyvrací mínění, že úřední obhájci jsou méně schopní právníci. Je to výjimečně talentovaná skupina," míní Gertnerová, pro níž Fick také pracoval.

Carnajevova obhajoba údajně už začala s vlastním vyšetřováním. Její součástí nejspíš bude i hledání polehčujících okolností či klíče k rozluštění stavu Carnajevovy mysli.

"Budou se snažit prošetřit Džocharovo zázemí, dětství a vztahy s bratrem. Nejednal pod nátlakem? V jakém byl duševním stavu? Určitě budou požadovat psychiatrické vyšetření," odhadla Birckheadová. Žádosti o vyjádření obhajoba nevyslyšela.

 

Právě se děje

Další zprávy