Skabejevová moderuje velmi sledovaný pořad 60 minut. V českém zpravodajství se objevila v souvislosti s vystoupením Pavla Novotného, starosty pražských Řeporyjí a Putinova kritika, v ruské státní televizi. "Poslechněme si Putina," pronesla tehdy během vysílání téměř obřadně ve chvíli, kdy dala pokyn režii, aby zařadila do debaty s Novotným záznam vyjádření ruského prezidenta.
Před deseti lety se jako redaktorka věnovala procesu s dívčí hudební skupinou Pussy Riot, později točila reportáže o otravě bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v Británii. Ruská opozice Skabejevovou označuje více za prokurátorku než novinářku. Ve svých reportážích a při moderování si počíná tak, že de facto předčítá nebo vyslovuje obžalobu na každého, kdo jde proti Putinovi.
Margarita Simonjanová je šéfredaktorkou státní televize RT (dříve Russia Today) od roku 2005, kdy jí bylo jen pětadvacet let. V médiích vystupuje nenávistně vůči každému, kdo nějakým způsobem ruskému prezidentovi nevyhovuje nebo mu odporuje. O Ukrajině to platí zejména.
Před invazí prohlásila, že Rusko žádnou válku nezačne a naopak ukončí občanskou válku, která už tam je. Kreml prý podle ní nemůže čekat, až na Ukrajině vzniknou koncentrační tábory a budou se v nich vraždit lidé plynem. Na Twitteru, který i přes jeho blokování v Rusku dál používá, tvrdila, že brzy přistane na kyjevském letišti Boryspil. Mínila tím, že ruská armáda zemi rychle obsadí.
"Kde je šampaňské? Proč není ve studiu?" ptala se ve vysílání 22. února, dva dny před invazí, když Putin uznal nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny. Simonjanová také na konci minulého týdne lživě uvedla, že na Ukrajině je "velmi významné množství nacistů". Nedávno rovněž prohlásila, že Rusko by se mělo vypořádat s liberály a zrádci "po svém".
"Parádní akce"
Simonjanová zasáhla také do protestů po zmanipulovaných volbách v Bělorusku v roce 2020. Když novináři běloruské státní televize začali stávkovat kvůli tomu, že nechtějí vysílat lži a zamlčovat informace o bití a mučení demonstrantů, její RT poslala do Minsku své novináře, aby ty místní, vzpurné žurnalisty nahradili. Když následně dělala s Alexandrem Lukašenkem rozhovor, běloruský diktátor se prořekl a poděkoval jí za pomoc. "Ale naši novináři tady nejsou," namítala Simonjanová.
Když Lukašenko loni donutil přistát v Minsku letadlo společnost Ryanair s disidentem Ramanem Pratasevičem na palubě, označila to šéfredaktorka RT za "parádní akci".
Dvaačtyřicetiletá Simonjanová se narodila v Krasnodaru arménským rodičům, jejichž předkové uprchli na začátku dvacátého století z Osmanské říše před genocidou. Začala pracovat jako novinářka v regionálním deníku v Krasnodarské oblasti a pak coby místní zpravodajka ruské televize. Jako velmi mladá - bylo jí něco přes dvacet let - se dostala v roli reportérky do války v Čečensku, na něž ruská armáda na pokyn Putina zaútočila v roce 1999.
V Kremlu si získala sympatie, a tak jí svěřili vedení stanice RT. Simonjanová ji představila před sedmnácti lety jako ruskou obdobu CNN nebo BBC. Slibovala, že bude nezávislá, nenechá se cenzurovat, ale nabídne alternativní, "ruský" pohled na svět.
Podřeknutí v přímém přenosu
Ve skutečnosti ale RT šířila a dál šíří zprávy přesně tak, jak si přeje Kreml. Simonjanová se postupně stala jakousi dvorní novinářkou ruského režimu, přezdívá se jí také carevna propagandy. Kuriózní je, že ve svých začátcích absolvovala roční stáž v americkém Bristolu ve státě New Hamsphire. Říkala, že miluje Ameriku a že Rusko a USA mají hodně společného.
Moderátorka prvního kanálu ruské státní televize Olga Skabejevová pochází z malého města Volžskij nedaleko Volgogradu. Vystudovala žurnalistiku v Petrohradě s červeným diplomem. V Německu se před šesti lety "proslavila" incidentem s investigativním novinářem Hajo Seppeltem, který se věnoval dopingu ruských sportovců. Skabejevová s ním dělala rozhovor v Kolíně nad Rýnem, který skončil divokou hádkou obou protagonistů a odchodem Seppelta. Reportér jí řekl, že interview nemá smysl, protože je propagandistka, a ne novinářka. Ruska poté tvrdila, že ji Seppelt fyzicky napadl.
V neděli se v ruské televizi v přímém přenosu podřekla: "Tak velkou zemi jako Ukrajina nelze obsadit za měsíc." Ruská vláda a vedení armády ale přitom oficiálně tvrdí, že cílem invaze nebylo a není obsadit tuto sousední zemi.
Скабеева: Украина -- крупнейшее европейское государство, за месяц его захватить невозможно.
— Andrey Zakharov (@skazal_on) March 28, 2022
Захватить? Речь же вроде шла про демилитаризацию и денацификацию. pic.twitter.com/aMJV8POL2I