Čaputová si připomněla výročí srpna '68: Život ve svobodném státě je vzácný

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2019 15:47
Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupena nemalými oběťmi, uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k výročí zahájení vojenské okupace Československa v roce 1968. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího společného státu Čechů a Slováků odsoudil v prohlášení také předseda parlamentu Andrej Danko. Podle premiéra Petera Pellegriniho je zmíněné výročí připomínkou hrdinství i selhání.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: Reuters

Čaputová si výročí událostí z 21. srpna 1968 připomenula ve středu ráno v centru slovenské metropole ještě před odletem na oficiální návštěvu Německa.

V Berlíně se k okupaci vyjádřila na společné tiskové konferenci s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Volání po svobodě a demokracii bylo podle Čaputové v roce 1968 hrubě potlačeno tanky a více než 20 lety vojenské okupace. "I proto jsme dnes nesmírně citliví na to, když je svobodná vůle lidí rozhodnout se o své budoucnosti a o tom, kam budou patřit, potlačená vojenskou agresí," zdůraznila slovenská prezidentka.

"Násilný akt vojsk Varšavské smlouvy, kterým zlikvidovala obrodný proces v Československu, je potřeba odsoudit i dnes. Rok 1968 je pro nás Slováky silný stejně jako i odchod sovětských vojsk v roce 1990," uvedl Danko.

Předseda slovenského parlamentu a vládní Slovenské národní strany Danko dodal, že "nesmíme nikdy dovolit, aby na území Slovenska byl jakýkoli cizí voják".

Výraz Česko-Slovensko, použitý Dankem, se začal ve slovenské politice i v médiích používat po pádu komunismu v roce 1989. Používal se ale také v období pomnichovské druhé republiky, trvající od října 1938 do března 1939, jejíž oficiální název zněl Česko-Slovenská republika nebo Česko-Slovensko.

SNS se dříve postavila proti připravované smlouvě se Spojenými státy, které slíbily poskytnout Slovensku peníze na rekonstrukci vojenských letišť. Strana to zdůvodnila možnou přítomností amerických vojáků na Slovensku.

"Výročí 21. srpna je připomínkou našeho hrdinství i selhání. Hrdinství malého národa, který do velké míry uvěřil v sílu a schopnost postavit se dopředu stanovenému geopolitickému rozdělení světa a vybudovat budoucnost podle svých vlastních představ," uvedl premiér Pellegrini, který se ve slovenské metropoli zúčastnil tradiční vzpomínky na oběti invaze.

Ministr zahraničí Miroslav Lajčák vybídl k připomínce obětí okupace Československa a toho, že demokracie nikdy není zaručena a je ji třeba chránit.

 

Právě se děje

Další zprávy