Cameron spojil síly s politickými rivaly, slibuje Skotům moc

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
5. 8. 2014 15:00
Měsíc a půl před klíčovým hlasováním o nezávislosti Skotska podepsali britský premiér, Ed Miliband a Nick Clegg závazek, že Edinburghu bude přiznáno více pravomocí.
Britský premiér David Cameron přesvědčuje Skoty, aby v politickém svazku zůstali. Ilustrační foto.
Britský premiér David Cameron přesvědčuje Skoty, aby v politickém svazku zůstali. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Edinburgh - Měsíc a půl před klíčovým hlasováním o nezávislosti Skotska podepsal britský premiér David Cameron závazek, že Edinburghu bude přiznáno více pravomocí než doposud.

Samozřejmě pouze v případě, že se Skotové 18. září vysloví pro zachování politického svazku s Londýnem.

Předseda britských konzervativců navíc spojil síly i s vůdci zbylých dvou z trojice nejsilnějších politických stran v zemi.

Podpis tak pod trojstranné prohlášení připojili i vicepremiér Nick Clegg, jehož liberální demokraté se v současnosti podílejí na vládě, a šéf labouristické opozice Ed Miliband.

Skotsko by v rozmezí několika měsíců po květnových parlamentních volbách - ať už je vyhraje kdokoli - mohlo nově stanovovat vlastní výši daně z příjmu či převzít kontrolu nad některými úseky systému sociálního zabezpečení.

Skotové jsou v názoru nejednotní

"Zavazujeme se nyní, že dále posílíme pravomoci skotského parlamentu, zejména v oblasti fiskální odpovědnosti a sociálního zabezpečení," cituje z prohlášení The Telegraph.

První skotský ministr Alex Salmond.
První skotský ministr Alex Salmond. | Foto: Reuters

Trojice politických stran přitom každá za sebe navrhuje různé způsoby rozsáhlejší decentralizace, jejich lídři se ale podle serveru vůbec poprvé shodli na bodech týkajících se daní a příspěvků na bydlení. Svými podpisy navíc podpořili skotské "probritské" strany, které závazek větších pravomocí podpořily už v červnu.

Lídr skotských liberálních demokratů Willie Rennie dokument označil za "prohlášení o společném úsilí“, vůdkyně skotských toryů Ruth Davidsonová věří, že Edinburgh může posílit i v rámci Unie. "Ne, děkujeme - pronesené 18. září - nebude znamenat, že nepřijdou 'žádné změny‘," uvedla.

Skotská vláda prohlášení ztrhala

Současná skotská vláda ale předeslané prohlášení ztrhala. "Nikdo ve Skotsku se nenechá ošálit tímto westminsterským odvarem vágních slibů a nespecifikovaných větších pravomocí v případě, že hlasování dopadne negativně. Toryové se o to snažili už v minulosti," uvedl mluvčí prvního skotského ministra a šéfa Skotské národní strany (SNP) Alexe Salmonda.

Ministr - de facto skotský premiér - ale tvrdí, že jedinou cestou, jak Holyroodu (skotský parlament - pozn. red.) zajistit více pravomocí, je vystoupit z politického svazku.

Podpisy chce trojice politických lídrů zveřejnit v úterý v největším skotském městě Glasgow, načasování přitom není nijak náhodné - schyluje se totiž k první přední televizní debatě na téma skotské nezávislosti. V té budou v úterý večer na programu STV diskutovat sám Salmond a britský labouristický "veterán" - exministr financí - Alistair Darling, který vede hnutí Better Together (Lépe společně) usilující o zachování jednoty koruny.

Po úvodních proslovech bude program pokračovat samotnou debatou mezi dvojicí politiků, kterou nakonec završí otázky z publika. Prohlášení - vydané Darlingovým hnutím - je pravděpodobně pokusem oslabit Salmondovu pozici.

Britové přitom mají takřka úplně jasno, kam se debata stočí. Darling na svůj protějšek zřejmě "vytáhne" pochybnosti ohledně těžby ropy v Severním moři, skotské měny či veřejných výdajů. Propagátor samostatného Skotska Salmond pak nejspíš svého soupeře osočí ze spolupráce s konzervativci, podílu na recesi či sociálních škrtů, předpověděl The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy