Cena za samostatnost: Skoti by si podle Londýna připlatili

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 5. 2014 13:00
Britové tvrdí, že Skoti by za vybudování všech institucí zaplatili přibližně jedním procentem ze svého HDP, tedy miliardu a půl liber.
Foto: Reuters

Londýn -Zářijové referendum o nezávislosti Skotska se neúprosně blíží a představitelé Londýna i Edinburghu se nepřestávají přít o výhodách a nevýhodách vystoupení Skotů z královského svazku.

Jedna z posledních debat se vede o ceně, kterou by Edinburgh musel zaplatit za ustavení samostatného státu. Zřizovat nové samostatné instituce by se Skotsku – alespoň podle britského ministerstva financí - mohlo pěkně prodražit.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle jeho bádání by Skotové za novou síť potřebných institucí zaplatili přibližně jedním procentem ze svého HDP, tedy asi miliardu a půl liber (přes 50 miliard korun). Vychází přitom z údajů ohledně ustavování nezávislého Québecu.

Ve své zprávě přitom ministerstvo poukazuje i na to, že cena by mohla být i vyšší.

Podle jednoho ze scénářů z pera uznávané Londýnské školy ekonomie (LSE) by se za určitých okolností mohly náklady vyšplhat na takřka dvojnásobek - 2,7 miliardy liber. Britské ministerstvo ale podle vlastního vyjádření pracuje s nižším z odhadů.

Skotská strana odhad odmítá

Skotská strana zprávu z Londýna odmítá. Mluvčí skotského ministra financí Johna Swinneyho analýzu označil za "velmi chybnou".

První skotský ministr a propagátor samostatnosti - Alex Salmond.
První skotský ministr a propagátor samostatnosti - Alex Salmond. | Foto: Reuters

Studie londýnské univerzity totiž podle informací serveru BBC vycházela z informací britského ministerstva, které uváděly, že Skotsko má v plánu vytvořit na 180 veřejných orgánů. Nicméně tuto cifru Edinburgh odmítá.

Navíc dodává, že spouštěcí náklady budou nižší i proto, že Skotsko plánuje fungovat v zeštíhleném systému. Mnohé instituce už navíc i v rámci unie fungují, argumentují Skotové do třetice.

Ukažte vlastní odhady, nabádá Skoty Londýn

"Hodně z infrastruktury potřebné pro nezávislou zemi už existuje a skotští daňoví poplatníci již svůj spravedlivý podíl za všechny decentralizované i vyhrazené služby platí," uvedl skotský mluvčí.

Foto: Ondřej Besperát

Britská strana po Skotech žádá, aby tedy zveřejnili vlastní odhady. "Skotská vláda se snaží opustit Spojené království, ale nikomu neřekne, kolik je zřizovací poplatek za nezávislé Skotsko,“ uvedl například Danny Alexander z britského ministerstva.

V případě osamostatnění by Skotsko potřebovalo zřídit regulační orgány, bezpečnostní a zpravodajskou službu či velitelství obranných sil, vyjmenovává The Guardian.

Nově vybudovat nebo přestavět by Skotové museli i další systémy, které zatím fungují v rámci Spojeného království. Jedná se například o skotské daně, sociální dávky nebo třeba cestovní pasy. Jen za nový daňový režim by přitom podle Londýna Skotsko zaplatilo 750 milionů liber.

 

Právě se děje

Další zprávy