Británie pozastavila lety přes Sinaj. Obává se, že za sobotní havárii mohla bomba

ČTK ČTK
4. 11. 2015 19:14
Britská vláda ve středu pozastavila lety přes Sinajský poloostrov. Příčinou sobotní havárie ruského letounu mohla totiž být bomba, stojí v prohlášení úřadu premiéra Davida Camerona. Vláda je podle něj znepokojena a vysílá do sinajského letoviska Šarm aš-Šajchu bezpečnostní experty. Podle egyptských médií způsobil nehodu výbuch jednoho z motorů.
Trosky zříceného letounu.
Trosky zříceného letounu. | Foto: ČTK

Londýn/Moskva - Britská vláda zpřísnila bezpečnostní opatření a pozastavila lety přes Sinajský poloostrov. Úřad premiéra Davida Camerona nemůže vyloučit, že za sobotní havárii ruského letounu nestála bomba. Na místo nehody vyslalo Spojené království vlastní bezpečnostní experty.

"Jsou zde obavy, že letoun se mohl zřítit vinou výbušného zařízení," citovala z prohlášení Cameronova úřadu agentura AP. Při havárii letounu, který letěl z Šarm aš-Šajchu do Petrohradu, zahynulo všech 224 cestujících. Ještě dnes podle ruské agentury TASS nacházeli záchranáři na místě pádu letadla kusy lidských těl a pozůstatky mrtvého dítěte.

O příčině neštěstí nebyla zatím vydána oficiální informace a Cameronův kabinet neuvedl, na jakých zprávách své podezření zakládá. Egyptská média zveřejnila zprávu, že podle analýzy datových záznamů způsobil katastrofu výbuch jednoho z motorů. Káhirské ministerstvo civilní dopravy potvrdilo, že obsah černé skříňky s parametry letu byl dešifrován, o výsledku se ale nezmínilo.

Veškeré lety na Sinaj a zpět do Británie byly podle sdělení britské vlády pozastaveny. S dalšími kroky vláda vyčká na dobrozdání expertů, které do Šarm aš-Šajchu vyslala. Britské stroje, které se v letovisku nacházejí, zatím nesmějí odletět. Situaci podle AP ještě dnes znovu posoudí vládní krizový výbor.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy