Bývalý poslanec Texasu s minulostí rockera. O'Rourke chce bojovat o funkci prezidenta

ČTK ČTK
14. 3. 2019 12:22
Někdejší texaský poslanec Beto O'Rourke se bude ucházet o nominaci Demokratické strany pro prezidentské volby v roce 2020. Informovala o tom agentura AP. Tento šestačtyřicetiletý španělsky hovořící demokrat svůj úmysl ohlásil místní televizní stanici KTSM.
Beto O'Rourke.
Beto O'Rourke. | Foto: Reuters

Loni při volbách do Senátu v Texasu O'Rourke svedl těsný souboj s republikánem Tedem Cruzem a vedl si v tomto státě lépe než jiní demokraté v minulých desetiletích.

O'Rourke rozšiřuje už dlouhý seznam uchazečů o nominaci. Jsou na něm senátoři Bernie Sanders, Elizabeth Warrenová, Kamala Harrisová, Amy Klobucharová nebo Cory Booker.

O'Rourkeovo první jméno je přezdívka odvozená z jména Robert, vznikla za jeho dětství v El Pasu. Věnoval se rockové hudbě, má irské kořeny a v loňské kampani při volbách do Senátu se mu podařilo dát dohromady 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Projezdil tehdy všech 254 texaských okresů a o cestách hojně informoval na sociálních sítích.

"Jsem hrdý na to, co El Paso udělalo a co představuje. Zčásti je to důvod, proč kandiduji," řekl, když ohlásil svou kandidaturu.

Podle AP sice O'Rourke kampaní do senátních voleb vyvolal hodně pozdvižení, ale zatím neprokázal mnoho obratnosti v domácí ani zahraniční politice. Navíc coby běloch vstupuje do boje, v němž budou ženy a černoši.

Za jeho oficiální ohlášení kandidatury se považuje video, na němž před kamerou a s manželkou po boku O'Rourke říká, že to "bude pozitivní kampaň, která bude od všech vyžadovat to nejlepší, co v nich je, a pokusí se sjednotit velmi rozdělenou zemi".

Video: Připomeňte si návštěvu Andreje Babiše v Bílém domě

Prezident Spojených států Donald Trump přivítal českého premiéra Andreje Babiše v Bílém domě | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy