Problémové letouny Boeing 737 MAX nesmí létat ani v domovských USA a v Kanadě

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2019 20:44
Letouny Boeing 737 MAX 8 a Boeing 737 MAX 9 nesmějí létat také v USA, dokud se nevyřeší problémy po nedělní nehodě tohoto typu letadla v Africe. Oznámil to podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. K stejnému kroku se rozhodla také kanada. Americký prezident také řekl, že piloti a všechny letecké společnosti byli o nařízení informováni. K záležitosti se má odpoledne místního času vyjádřit Federální úřad pro letectví (FAA).
Boeing 737 MAX 8
Boeing 737 MAX 8 | Foto: Reuters

"Vydáváme nouzové nařízení, kterým zakážeme všechny lety 737 MAX 8 a 737 MAX 9 a letouny spojené s touto řadou," řekl Trump.

Americký prezident rovněž uvedl, že piloti a všechny letecké společnosti už byli o tomto nařízení informováni. K záležitosti se má odpoledne místního času vyjádřit Federální úřad pro letectví (FAA).

"FAA se chystá v krátké době učinit prohlášení týkající se nových informací a fyzických důkazů, které jsme obdrželi z místa a z dalších lokalit a prostřednictvím několika dalších stížností," řekl Trump.

Svůj vzdušný prostor pro Boeingy 737 MAX 8 a MAX 9 s okamžitou platností uzavřela i Kanada. Oznámil to tamní ministr dopravy Marc Garneau. Stalo se tak podle něj na základě nových informací o okolnostech nehody, které vláda obdržela.

Garneau uvedl, že satelitní údaje ukázaly možnou shodu v chování stroje při letu během nehody v Etiopii s chováním stejného modelu boeingu indonéské společnosti, jenž se zřítil před půl rokem. Obě letadla havarovala krátce po startu.

Odklonit boeingy s Čechy bylo zbytečné, byl to stres pro lidi i piloty, říká Mündel

Přijde mi trochu přepjaté, že letadla byla odkloněna ze svého letu a musela přistát na náhradním letišti, míní bývalý pilot Karel Mündel. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 22 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy