Bývalý britský velvyslanec ve Washingtonu po sporu s Trumpem zamíří do Sněmovny lordů

ČTK ČTK
10. 9. 2019 14:21
Někdejší britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch se stane členem horní komory parlamentu, Sněmovny lordů. Bývalá premiérka Theresa Mayová jej zařadila na seznam lidí, kterým královna Alžběta II. udělí šlechtický titul či některý z řádů.
Kim Darroch.
Kim Darroch. | Foto: ČTK

Darroch v červenci odešel z čela britského velvyslanectví v USA poté, co se na veřejnost dostaly depeše, v nichž se nelichotivě vyjadřoval na  adresu prezidenta Donalda Trumpa.

Darrochovo jméno se objevilo na seznamu, který mohou britští premiéři sestavit u příležitosti svého odchodu z funkce. Jsou na něm jména lidí, kteří by si podle odstupujících předsedů vlád zasloužili získat od panovníka ocenění v podobě šlechtického titulu či řádu. S některými tituly a řády se pak pojí možnost usednout ve Sněmovně lordů.

Britský nedělník Mail on Sunday zveřejnil na počátku července diplomatické depeše, které Darroch jako velvyslanec ve Washingtonu posílal do Londýna. Psal v nich mimo jiné, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční".

Trump po zveřejnění těchto zpráv začal ambasadora kritizovat, označil jej za hlupáka a nabubřelého blázna a prohlásil, že s ním USA už nebudou spolupracovat. Darroch navzdory podpoře, kterou mu vyjádřila Mayová, funkci opustil.

Kromě Darrocha se na rezignačním seznamu oceněných objevilo také jméno bývalého hlavního britského vyjednavače s Evropskou unií Ollyho Robbinse, který je považován za architekta brexitové dohody Theresy Mayové. Tu ale britský parlament už třikrát odmítl podpořit, což přispělo k Mayové pádu.

Bývalá premiérka, která je známá jako velká fanynka kriketu, také královně Alžbětě II. navrhla, aby do šlechtického stavu povýšila hráčskou legendu Geoffreyho Boycotta.

Ještě jako předsedkyně vlády Mayová uvedla, že jí je Boycott kvůli své vytrvalosti velkou inspirací v jednáních o brexitu. Titul "dáma" (anglicky "dame"), který je ženskou obdobou titulu "sir", bude moci před svým jménem uvádět šéfka londýnské metropolitní policie Cressida Dicková.

Na ocenění Mayová navrhla také řadu svých nejbližších spolupracovníků včetně svého bývalého de facto zástupce Davida Lidingtona.

Video: Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za znovuzvolení

Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy