Agenti CIA vyzradili tajnou techniku, jak manipulovat lidi

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2015 15:00
Autoři publikace Zjistěte pravdu ukazují, jak lze lidi snadno získat na svou stranu, udělat si z nich přátele. A pak zjistit, co tají.
Foto: Reuters

Washington - Na knižním trhu se objevila příručka, v níž bývalí agenti CIA prozrazují, jak z lidí během svého působení v amerických tajných službách mámili informace.

Autoři publikace Zjistěte pravdu čtenáři prozrazují i to, jak si lidi získat na svou stranu a udělat si z nich přátele.

Někdejší operativci Philip Houston, Michael Floyd a Susan Carnicerová věří, že mohou metody, jež využívali při vyslýchání teroristů, vlastizrádců a dalších těžkých zločinců, pomoci civilistům v osobním i pracovním životě, popřípadě při výchově dětí, všímá se deník The Guardian a vybírá z knihy několik užitečných tipů.

Výslech je monolog, nikoliv dialog

Při výslechu, rozhovoru či pracovním pohovoru, by prý měl ten, kdo chce získat informace, zpovídaného zmanipulovat tak, aby utajovanou informaci zatoužil vyzradit sám. Jinými slovy: nejúčinnější je být milý a získat si sympatie dotyčného tím, že mu budeme říkat domnělou verzi toho, co chceme zjistit, a necháme se ochotně opravovat.

Pokud jde o nějaké pochybení, je potřeba předstírat, že už o něm víme, radí dále autoři příručky. Předstírejte, že vyslýchanému rozumíte, chápete jeho pohnutky a snažíte se najít polehčující okolnosti, abyste dotyčnému pomohli, nabádají.

Při rozhovoru je prý dobré pokládat jasné a krátké otázky, získat si druhého na svou stranu a nenechat ho přemýšlet o důsledcích, jež mohou plynout z jeho odpovědí. Přimět ho, aby "žil daným okamžikem".

Mučení je neúčinné

Přímo hrubou chybou je podle bývalých agentů odsuzování. "Při rozhovoru člověka nesuďte, odradíte ho tím od toho, aby se vám dál svěřoval. Řiďte se jednoduchým faktem, že posuzování toho, co nám o sobě lidé říkají, lidi odrazuje od toho, aby se nám dál otevírali."

S tím souvisí i to, že není na místě hra na hodného a zlého policistu, kterou znáte z hollywoodských filmů, vysvětlují také autoři špionážní příručky.

Takzvané rozšířené metody výslechu, jež spočívají ve waterboardingu, spánkové deprivaci a dalších formách mučení, jsou prý podle zkušenosti CIA neúčinné.

"Smyslem vedení výslechu není člověka vystrašit, ale utlumit v něm i sebemenší zárodky strachu," doporučují bývalí špioni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 1 hodinou

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy