Miliony od CIA Afghánistánu skončily v rukou teroristů

ČTK ČTK
15. 3. 2015 13:45
Peníze byly použity jako výkupné za afghánského diplomata. Sám Usáma bin Ládin se peněz od tajné americké služby bál.
Foto: Reuters

Washington - Zhruba milion dolarů (26 milionů korun), který poskytla americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) do tajného fondu afghánské vlády, skončil v roce 2010 v rukou teroristické sítě Al-Káida. Peníze byly použity k zaplacení výkupného za uneseného afghánského diplomata, napsal list The The New York Times.

Podle zjištění deníku se prý tehdejší vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin nejdříve těchto peněz bál. Podezříval CIA, že o výkupném ví a bankovky napustí jedem nebo radioaktivním materiálem či je nějak označí, aby byly vysledovatelné. Navrhl proto směnu výkupného za jinou měnu.

The New York Times napsal, že dopisy týkající se zaplacení výkupného se našly v roce 2011 při akci členů týmu zvláštních amerických sil, kteří bin Ládina zabili v jeho sídle v pákistánském Abbottábádu. Komunikace kolem tohoto výkupného prý také posloužila jako důkaz při procesu, v němž byl tento měsíc v New Yorku odsouzen Ábid Násir za terorismus a za přípravu bombového útoku v obchodním centru v anglickém Manchesteru.

Podle amerického deníku se výkupné týkalo afghánského generálního konzula v pákistánském Péšávaru Abdala Farahího, který byl unesen v roce 2008 a poté předán Al-Káidě. Ta ho o dva roky později propustila, když dostala pět milionů dolarů. Pětinu této sumy tvořily peníze z fondu afghánské vlády, do něhož měsíčně hotovostí přispívala CIA.

Al-Káida prý peníze z výkupného použila na obstarání zbraní, na provozní potřeby a na podporu rodin bojovníků zajatých v Afghánistánu.

Na druhé straně peníze, které CIA dávala afghánské vládě během prezidentování Hamída Karzáího, byly určené k získávání podpory vůdců ozbrojených skupin, zákonodárců a dalších důležitých lidí, ale i ke krytí nákladů tajných diplomatických cest nebo bydlení vysokých činitelů.

Po nástupu Ašrafa Ghaního do úřadu hlavy státu v září loňského roku se podle afghánských zdrojů listu The New York Times přísun těchto prostředků do Kábulu zpomalil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy