Exšéf CIA se vyhne procesu, zda dával tajná data milence

ČTK ČTK
3. 3. 2015 19:47
Petraeus se v rámci dohody přiznal, že v jednom případě neoprávněně nakládal s tajným materiálem. Za to mu hrozí až jeden rok vězení.
Foto: Reuters

New York – Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a někdejší vysoký armádní představitel David Petraeus se vyhne procesu o tom, zda umožnil své tehdejší milence přístup k tajným informacím. Dnes o tom informoval list The New York Times s tím, že Petraeus se dohodl s obžalobou.

Čtyřhvězdičkový generál Petraeus musel ukončit svou slibnou kariéru poté, co vyšel na světlo jeho vztah s novinářkou a autorkou jeho životopisu Paulou Broadwellovou. Zároveň se objevily spekulace, že milence umožnil přístup ke svému e-mailovému účtu zřízenému CIA a k vysoce tajným informacím. Tajné dokumenty byly prý nalezeny v počítači Broadwellové. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a federální prokuratura proto letos v lednu doporučily zahájit trestní stíhání Petraeuse.

Petraeus se vyhne veřejnému procesu

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes ale oznámilo, že Petraeus podepsal dohodu, ve které se doznal k neoprávněnému nakládání s tajným materiálem. Podle The New York Times se tak Petraeus vyhne praní špinavého prádla na veřejnosti, neboť proces, který mu hrozil, by zcela jistě znamenal zveřejnění citlivých podrobností jeho milostné aféry. Petraeus, který se spolu s Broadwellovou za svůj vztah veřejně omluvili, je stále ženatý.

Petraeus byl považován za jednoho z nejuznávanějších amerických vojenských velitelů poslední doby, když sloužil jako velitel amerických sil v Iráku i v Afghánistánu. V minulosti tvrdil, že nemá zájem na dohodě o vině a trestu a že milence žádné tajné informace neposkytl. Jeho právníci dnes uzavření dohody nekomentovali.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy