Washington - Na knižním trhu se objevila příručka, v níž bývalí agenti CIA prozrazují, jak z lidí během svého působení v amerických tajných službách mámili informace.
Autoři publikace Zjistěte pravdu čtenáři prozrazují i to, jak si lidi získat na svou stranu a udělat si z nich přátele.
Někdejší operativci Philip Houston, Michael Floyd a Susan Carnicerová věří, že mohou metody, jež využívali při vyslýchání teroristů, vlastizrádců a dalších těžkých zločinců, pomoci civilistům v osobním i pracovním životě, popřípadě při výchově dětí, všímá se deník The Guardian a vybírá z knihy několik užitečných tipů.
Výslech je monolog, nikoliv dialog
Při výslechu, rozhovoru či pracovním pohovoru, by prý měl ten, kdo chce získat informace, zpovídaného zmanipulovat tak, aby utajovanou informaci zatoužil vyzradit sám. Jinými slovy: nejúčinnější je být milý a získat si sympatie dotyčného tím, že mu budeme říkat domnělou verzi toho, co chceme zjistit, a necháme se ochotně opravovat.
Pokud jde o nějaké pochybení, je potřeba předstírat, že už o něm víme, radí dále autoři příručky. Předstírejte, že vyslýchanému rozumíte, chápete jeho pohnutky a snažíte se najít polehčující okolnosti, abyste dotyčnému pomohli, nabádají.
Při rozhovoru je prý dobré pokládat jasné a krátké otázky, získat si druhého na svou stranu a nenechat ho přemýšlet o důsledcích, jež mohou plynout z jeho odpovědí. Přimět ho, aby "žil daným okamžikem".
Mučení je neúčinné
Přímo hrubou chybou je podle bývalých agentů odsuzování. "Při rozhovoru člověka nesuďte, odradíte ho tím od toho, aby se vám dál svěřoval. Řiďte se jednoduchým faktem, že posuzování toho, co nám o sobě lidé říkají, lidi odrazuje od toho, aby se nám dál otevírali."
S tím souvisí i to, že není na místě hra na hodného a zlého policistu, kterou znáte z hollywoodských filmů, vysvětlují také autoři špionážní příručky.
Takzvané rozšířené metody výslechu, jež spočívají ve waterboardingu, spánkové deprivaci a dalších formách mučení, jsou prý podle zkušenosti CIA neúčinné.
"Smyslem vedení výslechu není člověka vystrašit, ale utlumit v něm i sebemenší zárodky strachu," doporučují bývalí špioni.