reklama
 
 

Bylo v Polsku vězení pro teroristy? Začalo vyšetřování

26. 8. 2008 16:43
Polští politici existenci tajného vězení CIA popírají

Varšava - Polská prokuratura prošetřuje případ údajných amerických věznic CIA pro předpokládané teroristy na svém území, uvedla britská stanice BBC.

Vyšetřování začalo před třemi týdny, řekl jeden z představitelů prokuratury polským médiím.

"Mohu potvrdit, že takové vyšetřování probíhá," řekl agentuře AFP mluvčí polského ministerstva spravedlnosti.

Zprávu, že na území Polska a Rumunska fungovaly v letech 2003 až 2005 tajné věznice pro zadržované "nepřátelské bojovníky" podezřelé z napojení na teroristickou síť Al-Káida, vydala v červnu minulého roku Rada Evropy.

Čtěte podrobnosti: Věznice CIA v Evropě jsou fakt, tvrdí Rada Evropy

Polská i rumunská vláda to však tehdy popřely. Současná polská vláda Donalda Tuska se k případu nechce vyjadřovat.

V Polsku podle zprávy Rady Evropy o tajném věznění věděli a schválili je tehdejší prezident Aleksander Kwaśniewski, ministr obrany a šéfové úřadu národní bezpečnosti a vojenské rozvědky, v Rumunsku tehdejší prezident Ion Iliescu a jeho nástupce Traian Basescu.

Dick Marty, švýcarský politik, který vedl vyšetřování Rady Evropy, prohlásil, že členové NATO uzavřeli tajnou dohodu, která umožňovala zřízení těchto věznic CIA.

Podle jeho zdrojů ze CIA bylo v Polsku zadržováno několik významných teroristů včetně Chálida Šajcha Muhammada, který je považován za hlavního organizátora útoků z 11. září 2001.

Na to, že na území Polska skutečně existovala tajná věznice pro údajné členy Al-Káidy, ukazovalo i dřívější pátrání reportérů BBC. Letadla s teroristy měla podle jejich indicií přistávat na vojenské základně v severovýchodním Polsku.

autor: mih | 26. 8. 2008 16:43

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama