Praha - Americký prezident George Bush v sobotu zahájil týdenní cestu po Africe, během které hodlá navštívit pět afrických zemí. A hned po příjezdu do Beninu vyzval k vyřešení situace v Keni.
Podle Bushe je důležité, aby se obě znesvářené strany co nejdřív dohodly na rozdělení moci. V pondělí by se měl sejít generální tajemník OSN Kofi Annan spolu s keňským prezidentem Mwai Kibakim i opoziční vůdcem Railem Odingou.
Prezident zopakoval, že na toto jednání poslal ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou.
"Klíčové je, že od ní místní vůdci z první ruky uslyší, že Spojené státy si přejí, aby tu nebylo žádné násilí - a že zde bude dohoda o dělení moci, která pomůže tomuto národu překonat jeho těžkosti," vysvětloval v Beninu Bush.
Společné podnikání
Je to jeho druhá a poslední Bushova cesta na nejchudší kontinent. Jeho žena Laura navštíví Afriku už popáté. Bush podle pozorovatelů prosadil Africe poměrně velkou pomoc a považuje to za součást svého "odkazu".
Při návštěvě chce podpořit demokratické a ekonomické reformy, boj proti AIDS a také jednat o kritické situaci v Keni i Súdánu. Návštěva má rovněž mezi oběma kontinenty pomoci vytvořit nové vztahy založené na obchodní spolupráci
"Doba pomoci a autoritářství je pryč. Společné podnikání s Afrikou - to je budoucnost všude," prohlásil Bush před odletem.
Dalším cílem je zmírnit znepokojení ohledně návrhu na nové vojenské velení v Africe. Od toho si Bush slibuje, že ve spolupráci s tamními vojenskými silami potlačí obchodování na černém trhu a terorismus. A samozřejmě tím posílí strategickou pozici USA.
Jediná země, která ale souhlasí s poskytnutím místa pro vojenskou základnu, je zatím Libérie.
Americký prezident cestu zahájil v Beninu, kde se setkal se svým protějškem, prezidentem Yayi Bonim. Ještě v sobotu ale hodlá odcestovat od Tanzanie.
Dalším cílem pak bude Rwanda, Ghana a Libérie. Všechny země, které americký prezident navštíví, jsou považovány za relativně stabilní a bezpečné.
Bush původně hrozil, že cestu kvůli sporům s Kongresem odloží. Kongres totiž odmítal schválit zákon umožňující odposlechy teroristů bez soudního povolení.