Bush rozkázal sestřelit splašený satelit

gaz, Reuters
15. 2. 2008 9:20
Američané nad družicí ztratili kontrolu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESA

Washington - Americký prezident George Bush rozkázal sestřelit špionážní vesmírnou družici, nad kterou úřady ztratily kontrolu a která se teď řítí k zemi. Její dopad by mohl uvolnit až 454 kilogramů toxického plynu.

Pentagon satelit sestřelí krátce předtím, než začne vnikat do atmosféry, pravděpodobně během příštího týdne.

"Existovalo zde dostatečné riziko, aby byl prezident znepokojen ohledně ztrát na lidských životech," citovala agentura Reuters Jamese Jeffreyho, náměstka poradce pro národní bezpečnost.

Bushovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co Čína a Rusko zveřejnily společný návrh mezinárodní smlouvy o zákazu zbraní ve vesmíru a útoků na vesmírné objekty. USA tuto smlouvu odmítly.

Čtěte také: Čína a Rusko navrhly zákaz zbraní ve vesmíru

Výzva Číně?

Čína před rokem sklidila od Washingtonu kritiku, když z oběžné dráhy sestřelila vlastní satelit Feng Yun 1C. Záměr zbavit se L-21 však podle Bílého domu nemá být demonstrací síly a rukavicí hozenou Pekingu. Prý také nejde o snahu chránit tajné materiály, které se nacházejí na palubě.

Že jde o politické rozhodnutí, je však přesvědčen astronom Jonathan McDowell.

"Někdo v administrativě s kovbojskými instinkty se rozhodl, že tohle je skvělá záminka, abychom začali mávat šavlemi a ukázali Číňanům, že umíme to, co oni," komentoval plány Bílého domu člen Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Satelit L-21 váží 2270 kilogramů a je natolik velký, že se jeho polovina při sestupu atmosférou nevypaří, ale dopadne na zem. Družice za stamiliony dolarů byla na oběžnou dráhu vystřelena před dvěma lety, krátce před dosažením oběžné dráhy s ní však vědci ztratili spojení.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy