Bush rozkázal sestřelit splašený satelit

gaz, Reuters
15. 2. 2008 9:20
Američané nad družicí ztratili kontrolu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESA

Washington - Americký prezident George Bush rozkázal sestřelit špionážní vesmírnou družici, nad kterou úřady ztratily kontrolu a která se teď řítí k zemi. Její dopad by mohl uvolnit až 454 kilogramů toxického plynu.

Pentagon satelit sestřelí krátce předtím, než začne vnikat do atmosféry, pravděpodobně během příštího týdne.

"Existovalo zde dostatečné riziko, aby byl prezident znepokojen ohledně ztrát na lidských životech," citovala agentura Reuters Jamese Jeffreyho, náměstka poradce pro národní bezpečnost.

Bushovo rozhodnutí přichází jen několik dní poté, co Čína a Rusko zveřejnily společný návrh mezinárodní smlouvy o zákazu zbraní ve vesmíru a útoků na vesmírné objekty. USA tuto smlouvu odmítly.

Čtěte také: Čína a Rusko navrhly zákaz zbraní ve vesmíru

Výzva Číně?

Čína před rokem sklidila od Washingtonu kritiku, když z oběžné dráhy sestřelila vlastní satelit Feng Yun 1C. Záměr zbavit se L-21 však podle Bílého domu nemá být demonstrací síly a rukavicí hozenou Pekingu. Prý také nejde o snahu chránit tajné materiály, které se nacházejí na palubě.

Že jde o politické rozhodnutí, je však přesvědčen astronom Jonathan McDowell.

"Někdo v administrativě s kovbojskými instinkty se rozhodl, že tohle je skvělá záminka, abychom začali mávat šavlemi a ukázali Číňanům, že umíme to, co oni," komentoval plány Bílého domu člen Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Satelit L-21 váží 2270 kilogramů a je natolik velký, že se jeho polovina při sestupu atmosférou nevypaří, ale dopadne na zem. Družice za stamiliony dolarů byla na oběžnou dráhu vystřelena před dvěma lety, krátce před dosažením oběžné dráhy s ní však vědci ztratili spojení.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 57 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy