Washington - Dva týdny po Mirkovi Topolánkovi přijel do Bílého domu také polský premiér Donald Tusk.
Po jednání americký prezident George Bush oznámil, že Spojené státy v rámci dohody o umístění amerického systému protiraketové obrany na polském a českém území pomohou Polsku s modernizací armády. "Spojené státy uznávají potřebu modernizace polské armády," řekl Bush.
Jednání s Varšavou jsou pro Washnington mnohem komplikovanější než s Prahou. Poláci mají více výhrad, více podmínek a více požadavků než Češi.
Tusk: Průlom nečekejte
Dolald Tusk přitom dopředu avizoval, že dnes s Bushem neoznámí žádnou dohodu. Že lze maximálně očekávat "jistý posun kupředu".
Polská vláda žádá od USA výměnou za umístění základny modernizaci své armády, včetně dodávek raket Patriot 3 a THAAD. Prý je potřebuje kvůli hrozbám z Ruska.
Obvykle dobře informovaný polský deník Gazeta Wyborcza dnes napsal, že k dohodě mezi oběma stranami je zatím velmi daleko. Na rozdíl od vyjednávání s českou vládu, protože podle Topolánka možná Praha podepíše s Američany dohodu o radaru v Brdech už na summitu NATO v Bukurešti na začátku dubna.
Čekání na novou nabídku
Polsko se zatím nic podepsat nechystá. Tusk se v pátek nechal slyšet, že americká strana si vzala čas několika měsíců na přípravu nabídky modernizace polské armády.
"Z informací, které máme k dispozici, vyplývá, že polská vláda není spokojená se stávající americkou nabídkou. A považují za ne zcela věrohodnou předloženou americkou analýzu týkající se ekonomických zisků, které Polsku poplynou z výstavby základny na jeho území," napsal list Gazeta Wyborcza.
Polská média také naznačují, že premiér Tusk by raději počkal s jakoukoliv dohodou až na výsledek listopadových prezidentských voleb v USA. Další jednání by se pak odvíjela od toho, kdo by v nich zvítězil a jaký postoj by zaujal k protiraketovému deštníku.
To je názor, který zastává v české vládní koalici Strana zelených. Prezentoval jej v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT i ministr školství Ondřej Liška.
Co řeknou demokraté?
Naopak premiér Topolánek i ministr Alexandr Vondra tvrdí, že nemá smysl čekat na volby, protože i demokratičtí kandidáti Hillary Clintonová a Barack Obama mají na základny a radar stejný názor jako současná republikánská administrativa.
Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek jim oponuje a tvrdí, že demokrat v Bílém domě může mít jiné stanovisko.
Gazeta Wyborcza na okraj Tuskovy cesty také dodává, že společný česko-polský postup, před časem avizovaný Topolánkem i Tuskem při jejich schůzce, se po urychleném českém vyjednávání stal fikcí.
Topolánek navíc nedávno Varšavu kritizoval za to, že otázku základny spojuje s modernizací své armády. "Jejich vyjednávací pozice je v tomto smyslu poměrně diskutabilní," řekl premiér v České televizi.
Většina Poláků podle průzkumů stavbu základny odmítá, i když převaha odpůrců není tak jednoznačná jako v České republice, kde se proti radaru opakovaně vyslovují přibližně dvě třetiny obyvatel.