Redzikowo: Tady má vyrůst bratr radaru v Brdech

Roman Staněk
19. 11. 2007 11:01
Reportáž z místa, kde má být protiraketová základna
Redzikowo má téměř polovinu všech obyvatel mladších osmnácti let
Redzikowo má téměř polovinu všech obyvatel mladších osmnácti let | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Redzikowo /Od našeho zpravodaje/ - Ruské rakety namířené na jejich vesnici, nebo nové letiště s mezinárodními lety? Teroristé s igelitkou plnou trhavin na náměstí, nebo nové silnice a pracovní místa?

Americkou protiraketovou základnu, pro kterou má v českých Brdech vyrůst radar, chce Bílý dům postavit v severopolské obci Redzikowo. Mezi místními vyvolává stavba smíšené pocity.

Ve srovnání se situací v Česku, protestujícími davy, billboardy a peticemi pro i proti základnám, však v Redzikowu panuje neuvěřitelný klid. Nikdo tu proti stavbě americké protiraketové základny hlasitě neprotestuje. Od toho jsou tu jiní - hlasití anarchisté ve Varšavě.

Foto: Reuters
Rozhovor se starostou Redzikowa

"Kdybych se postavil na ulici a vytáhl transparent, že nechci základnu, tak bych určitě našel nějaké příznivce. Ale, ještě nikdo to neudělal a já to také neudělám." - Andrzej Kotlicki - celý rozhovor čtěte ZDE.

Zda se jedná pouze o klid před bouří, není úplně jasné. Na jedné straně sice mezi obyvateli existují přirozené obavy z něčeho neznámého, podpořené mediálním zájmem a nedostatkem informací, na straně druhé však místní lidé počítají, jaké výhody jim základna přinese. S vojáky za dvorkem už si žít zvykli. Stála tady jak sovětská, tak poté polská kasárna a vojenské letiště.

"Musíme si říct na rovinu, že jde hlavně o to, jaké výhody z toho pro nás poplynou," říká starosta Andrzej Kotlicki (nezávislý). "To, jestli tady bude základna stát, záleží na politicích. My to neovlivníme. Ale jestli tady má být, tak z toho samozřejmě chceme co nejvíce vytěžit."

"Nic z toho nebudeme mít"

Redzikowo je obec s 1380 obyvateli. Necelých 80 km odtud naráží na břehy Baltské moře, kousek dále začíná Rusko, přesněji Kaliningradská oblast. Za nově opravenými domy je už nepoužívané vojenské letiště.

Pro základnu naladěný starosta tvrdí, že veřejné mínění je ve vesnici rozděleno zhruba na půl. Reportéři Aktuálně.cz se ovšem s nikým jiným, kdo by základnu vysloveně podporoval, během návštěvy vesnice nesetkali.

"Jsem proti základně. Nic z ní nebudeme mít. Američané od nás nikdy nic chtít nebudou. Všechno si budou vozit letadly nebo lodí," říká stařík jedoucí na kole po úplně nové silnici spojující Sczeczín s Gdaňskem. Zpochybňuje tak hlavní argument místní samosprávy - nové ekonomické příležitosti.

Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Zda-li tady základna bude stát, nebo ne, chtějí Američané vědět nejpozději příští rok. V Polsku, které je dlouhodobým významným spojencem USA, je po volbách, a tak mají USA k debatám nového partnera.

V pátek prezident Kaczyński jmenoval vládu premiéra Donalda Tuska. Ten před volbami (na rozdíl od bratrů Kaczyńských) uvedl, že nechce, aby v Polsku protiraketová základna stála.

"Tady jde hlavně o to, aby vláda s místními lidmi mluvila. Ale ani Tusk ani Kaczyński s lidmi nemluvili. Oni jenom rozhodují. Rozhodují za nás všechny," říká naštvaně starosta.

Vstup na bývalé vojenské letiště v Redzikowu ne severu Polska.
Vstup na bývalé vojenské letiště v Redzikowu ne severu Polska. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Pokud v Polsku základna bude stát, bezpečnostní situaci to nezhorší, myslí si starosta a upozorňuje, že kousek od vesnice už stojí významné radarové stanice, které by nepřítel v případě invaze do Polska musel zlikvidovat také.

Místní trafikant, který odmítl zveřejnit své jméno, je však opačného názoru. "Nikdy nevíte. Někdo může přijít a nechat igelitku na náměstí a přes telefon to pak může odpálit. To se klidně může stát."

A tak Redzikowo vyčkává. S vědomím, že o moc víc se vlastně ve vsi nedá dělat.

 

Právě se děje

Další zprávy