Bush musí zastavit procesy s teroristy

lem
30. 6. 2006 9:24
Washington - Zřízením válečných tribunálů překročil prezident Bush své pravomoci, řekl včera Nejvyšší soud. Republikáni se přesto nevzdávají; snaží se najít rychlý způsob, jak tribunály nahradit.

Soudci Nejvyššího soudu vyhověli stížnosti, kterou jim podal bývalý řidič vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Ten je držen v americké věznici na Guantánamu a byl z rozhodnutí prezidenta George Bushe postaven před vojenský tribunál.

  • Fakta o americké základně na Guantánamu - NAJDETE ZDE

Americký Nejvyšší soud, který je většinově tvořen konzervativními stoupenci prezidenta, dnes přesto rozhodl, že prezidentovo rozhodnutí odporuje Ženevské konvenci, a je tudíž protiprávní.

Bush: Verdikt respektuji, Ameriku ochráním

Soud tuto právní interpretaci odsouhlasil poměrem hlasů pět ku třem. Předseda soudu John Roberts se hlasování nezúčastnil, protože už ve věci dříve rozhodoval jako šéf federálního odvolacího soudu, která však dal za pravdu prezidentovi.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Vězni z Guantánama se pokusili zabít
  • Na Guantánamu se propouštělo, do Albánie
  • Bush by zavřel vězení Guantánamo

Pro Bushovu administrativu jde o významnou porážku v jejím tažení proti teroristům. Bush v reakci na soudní verdikt prohlásil, že rozhodnutí respektuje, udělá však vše pro to, aby ochránil Američany před teroristickými "zabijáky". "Jestli verdiktu dobře rozumím, neznamená, že se tito lidé dostanou na ulici," uvedl doslova Bush.

Prezident zároveň dodal, že bude spolupracovat s Kongresem, aby celý problém vyřešili. Někteří zákonodárci už se nechali slyšet, že je možné přijmout speciální zákon, který by výslovně povolil zřízení zvláštního tribunálu pro lidi zadržované na Guantánamu.

Válečný zajatec vs. nepřátelský bojovník

Hamdan je jedním z deseti zajatců, kteří byli postaveni před speciální vojenský tribunál. Požaduje proces před řádným civilním soudem, kde by disponoval coby obžalovaný více právy. Americké úřady ho označují za takvzaného "nepřátelského bojovníka", kterým nepřiznávají ochranu stanovenou Ženevskými konvencemi pro válečné zajatce.

Podle právních expertů tak Spojené státy ztratily poslední teoretickou možnost, že bude možné tyto procesy vyhrát. Ty, které byly až dosud zahájeny, budou muset být na základě verdiktu Nejvyššího soudu zastaveny, a šedesát dalších, jež teprve měly odstartovat, nezačnou.

Rozsudek nepožaduje okamžité propuštění zajatců na Guantánamu, vyzývá však vládu, aby našla jiný způsob, jak je stíhat. Očekává se, že dnešní rozsudek uspíší rozhodování americké vlády o konečném uzavření kontroverzní věznice na základně na Guantánamu.

 

Právě se děje

Další zprávy