Bush má dovolenou. Tentokrát krátkou

rst, ČTK
5. 8. 2006 15:46
New York - Dovolené amerických prezidentů byly plné dramatických událostí. Prezidenti při nich také umírali nebo zápasili s králíky.
"Není třeba být kvůli práci ve Washingtonu. Je úžasné, kolik se toho dá stihnout s telefony a faxy." - G. W. Bush
"Není třeba být kvůli práci ve Washingtonu. Je úžasné, kolik se toho dá stihnout s telefony a faxy." - G. W. Bush | Foto: Aktuálně.cz

Americký prezident George Bush bude mít letos nejkratší dovolenou za šest let. Stejně jako v minulých letech ji tráví na svém ranči o rozloze 650 hektarů u texaského Crawfordu. Oproti předcházejícím létům, kdy se na ranč přestěhoval takřka na celý srpen, tam letos pobude jen deset dní.

Političtí analytici soudí, že jde o důsledek loňské kritiky pozdní reakce na katastrofu po hurikánu Katrina, kdy Bush přerušil dovolenou jen na dva dny.

Seznam hostů na veřejnost nepronikl, ale Bílý dům sám oznámil, že přinejmenším o tomto víkendu Crawford navštíví ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, s níž chce prezident sledovat vývoj na Blízkém východě, v Iráku a v OSN.

Nezvaný host

Nezvaným hostem pak bude protiválečná aktivistka Cindy Sheehanová, jejíž syn padl v irácké válce. O setkání s prezidentem se marně snažila už loni v létě. Spolu s lidmi, kteří se k ní přidali, kempovala podél veřejné silnice a dostala se tak do konfliktu s místní policií.

Letos bude své protiválečné akce proto pořádat na malém pozemku, který zakoupila asi deset kilometrů od Bushova ranče. Její pozvání na návštěvu k Bushovým ale pozorovatelé považují za málo pravděpodobné.

Na Bushovu adresu již mnohokrát zazněly výčitky, že si až příliš užívá volna. Novináři spočítali, že za šest let byl na svém ranči osmapadesátkrát a že tam strávil dohromady 381 dní. Jeho srpnové dovolené tam trvaly čtyři týdny, kromě roku 2004, kdy ji kvůli prezidentské volební kampani zkrátil na 13 dní.

Už při své první prezidentské dovolené v roce 2001 se ale Bush na tiskové konferenci pozastavil nad tím, proč má být terčem kritiky. "Hodně jsem toho udělal. A za druhé: není třeba být kvůli práci ve Washingtonu. Je úžasné, kolik se toho dá stihnout s telefony a faxy," řekl tehdy prezident.

Dovolené prezidentů

Dějiny amerického prezidentského úřadu se psaly i o prezidentských dovolených. Někteří šéfové Bílého domu během nich zemřeli, jiní naopak do Oválné pracovny usedli. Jako ostatním lidem se jim ani o dovolené nevyhnuly nepříjemnosti či manželské krize.

Theodore Roosevelt byl 6. září 1901 ještě jako viceprezident na dovolené v adirondackých horách, kde ho zastihla zpráva, že na prezidenta Williama McKinleyho byl spáchán atentát. Rychle odjel na místo činu do Buffala, kde 14. září po McKinleyho smrti složil prezidentskou přísahu.

Za podobných okolností usedl do prezidentského křesla i viceprezident Calvin Coolidge. Dovolenou v rodinné usedlosti v Plymouth Notch ve Vermontu musel 2. srpna 1923 ukončit, protože prezident Warren Harding náhle zemřel.

Úřadu se ujal neprodleně a prezidentskou přísahu vykonal do rukou nejbližšího veřejného činitele, který byl v danou chvíli k dispozici - svého otce, veřejného notáře.

Smrt během dovolené

Prezident Franklin Delano Roosevelt také zemřel během dovolené - 12. dubna 1945 krátce po návratu z Jaltské konference. Smrt ho zastihla ve Warm Springs ve státě Georgia.

Viceprezident Harry Truman, který Roosevelta v Bílém domě vystřídal, ovšem v době vrcholící druhé světové války na dovolené nebyl.

Válečný veterán a pozdější prezident Dwight Eisenhower prodělal 23. září 1955 při golfu na dovolené v coloradském Denveru těžký infarkt. V nemocnici musel zůstat sedm týdnů, ale zotavil se a v úřadu pobyl ještě dalších pět let.

Prezident John Fitzgerald Kennedy s manželkou Jacquelinou plánoval svoji dovolenou v roce 1963 až na listopad. Těšili se, že na texaském ranči viceprezidenta Lyndona Johnsona stráví několik dní hned cestou z návštěvy Dallasu.

Už se tak ale nestalo. Při atentátu 22. listopadu byl prezident v Dallasu zavražděn a krátce poté na palubě prezidentského letounu převzal úřad Johnson.

Ve svém rybářské člunu byl Jimmy Carter napaden tím, co prezidentova mluvčí označila za
Ve svém rybářské člunu byl Jimmy Carter napaden tím, co prezidentova mluvčí označila za | Foto: Reuters

Clinton spal na gauči

Prezidenta Jimmyho Cartera potkala při jarní dovolené 20. dubna 1979 nepříjemnost. Ve svém rybářské člunu byl napaden tím, co prezidentova mluvčí označila za "bahenního králíka". Americkým médiím tím poskytla příležitost dlouhou dobu vykreslovat prezidenta bojujícího s "králíkem-zabijákem".

Prezidenta George Bushe staršího zase noviny kritizovaly za lhostejnost, že na dovolené v srpnu 1990 na svém sídle v Kennebunkportu ve státě Maine klidně hraje golf a rybaří, zatímco Irák napadl Kuvajt a američtí vojáci se chystají do boje. Válka v Perském zálivu začala necelých pět měsíců poté.

Prezident Bill Clinton s manželkou Hillary strávil v srpnu 1998, krátce po veřejném přiznání svého milostného románku se stážistkou Monikou Lewinskou, chladnou dovolenou. V memoárech Můj život napsal, že na dovolené v Martha's Vineyard v Massachusetts byl tenkrát "vykázán spát dole na gauči".

 

Právě se děje

Další zprávy