Američtí meteorologové očekávají extrémní sezonu hurikánů

ČTK ČTK
24. 5. 2024 3:12
Američtí meteorologové očekávají extrémní sezonu hurikánů

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru přišel se svou dosud nejhorší květnovou předpovědí pro sezonu hurikánů v Atlantiku, která zpravidla trvá od června do listopadu. Předpověděl, že nad vodami mezi Afrikou a Střední Amerikou vznikne 17 až 25 pojmenovaných bouří, zatímco průměrný počet je 14, informovala ve čtvrtek agentura AP. Riziko ničivých bouří posiluje rekordně vysoká teplota vod v Atlantiku a počínající meteorologický jev La Niňa.

"Vypadá to, že tahle sezona bude mimořádná ve vícero ohledech," řekl šéf úřadu Rick Spinrad. Dodal, že dnešní hlášení počítá s dosud nejvyšší hurikánovou aktivitou, jakou jeho agentura předpověděla za 25 let, kdy takovéto předpovědi vydává v květnu.

Američtí meteorologové vyčíslili na 85 procent pravděpodobnost, že letošní sezona přinese nadprůměrný počet tropických bouří. Kromě zhruba 20 pojmenovaných bouří očekávají osm až 13 bouří dosahujících síly hurikánu a nejméně čtyři silné hurikány, které provází vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině a vyšší. Podle Národního úřadu pro oceán by takovýchto živlů mohlo přijít až sedm, což by byl více než dvojnásobek průměrného počtu.

 

Právě se děje

Další zprávy