Dozorčí rada oceláren Thyssenkrupp schválila prodej 20 procent Křetínského EPCG

ČTK ČTK
24. 5. 2024 3:19
Dozorčí rada oceláren Thyssenkrupp schválila prodej 20 procent Křetínského EPCG

Dozorčí rada společnosti Thyssenkrupp schválila prodej 20 procent v ocelářské divizi investiční skupině EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského. Podnik to uvedl na svém webu. Německá průmyslová skupina se s EPCG na prodeji dohodla na konci dubna.

Thyssenkrupp v prohlášení napsala, že hlas předsedy správní rady Siegfrieda Russwurma byl započítán dvakrát. Takový postup umožňují německé zákony o správě a řízení společností, když je potřeba překonat patovou situaci.

Odboroví předáci, kteří mají polovinu nevýkonných míst v představenstvu, minulý týden varovali, že by pro dohodu nemuseli hlasovat, pokud nebudou mít písemné záruky týkající se pracovních míst a závodů.

Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Ve společnosti pracuje zhruba 27 tisíc lidí. Výroba oceli je ale energeticky velmi náročná, a podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Jeho energetický podnik měl loni vyšší zisk než jakákoli tuzemská firma v historii. Vydělal 184 miliard korun. Rekordní výsledky zaznamenala EPCG navzdory poklesu cen energií na evropských burzách v porovnání s rokem 2022. Thyssenkrupp dnes potvrdila, že si od Křetínského slibuje právě přístup k levnější elektřině.

Očekává se, že transakce bude dokončena do konce stávajícího finančního roku. Podíl EPCG v Thyssenkrupp se má v budoucnu zvýšit na 50 procent. Ocelářská divize se pak má osamostatnit, uvedla agentura DPA.

"Vstup společnosti EPCG spojuje špičkové zkušenosti společnosti Thyssenkrupp Steel Europe v oblasti materiálů s odbornými znalostmi společnosti EPCG v oblasti energetiky," uvedl podnik. "Strategické partnerství s EPCG je důležitým krokem k zajištění odolné, nákladově efektivní a ke klimatu šetrné výroby oceli ve společnosti Thyssenkrupp Steel - a tím také významným příspěvkem k zajištění ocelářského průmyslu v Německu," dodala Thyssenkrupp.

 

Právě se děje

Další zprávy