Praha – Z pěti zadržených pašeráků po nálezu těl 71 běženců v dodávce na rakouské dálnici jsou čtyři Bulhaři.
Tragédie obrací pozornost Evropy na síť převaděčů z této balkánské země. Nejde o první takový případ. V květnu policie zadržela dva organizátory pašování běženců do západní Evropy. Oba byli roky usazení v Bulharsku, jeden pocházel z Iráku, druhý ze Somálska.
Bulharský parlament nedávno v prvním čtení schválil zákon, který zpřísňuje tresty pro usvědčené převaděče. Namísto pokut jim budou hrozit až tři roky vězení.
Iráčan žijící roky v Bulharsku a profesor sofijské univerzity Muhammad Chaláf v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že pašeráctví imigrantů se stalo v Bulharsku výnosným obchodem.
Transporty organizují také lidé, kteří do Bulharska přišli dříve jako uprchlíci.
Gangy přitom dávno neoperují jen v Bulharsku, jak prokázal právě případ s dodávkou, odstavenou v Rakousku. Řidiči podle zjištění rakouské a maďarské policie zřejmě vyjeli s jednasedmdesáti uprchlíky z maďarského Kecskemétu.
V průměru vměstnali pět lidí na jeden metr čtvereční. Všichni se udusili.
"Mezi arabskou komunitou v Bulharsku je známo, že skupinu, která za velké peníze pašuje uprchlíky dál na Západ a je schopná kohokoliv odvést odsud třeba až do Norska, organizuje irácký majitel restaurace s kebabem téměř naproti imigračnímu úřadu v centru města. Ale nikdo s tím nic nedělá," řekl Chaláf k situaci v Bulharsku.
Ministr zahraničí Daniel Mitov o víkend prohlásil, že Sofie chce zpřísnit postihy i pro ty, kdo se podílejí na převádění a pašování jako státní zaměstnanci. Jde především o policisty, pracovníky imigračního úřadu nebo zpravodajské služby; lidi, kteří se na organizovaném zločinu podílejí, nebo ho za úplatu tolerují.
"Pokud zjistíme, že lidé ve státním aparátu jsou zapojeni do těchto zločinů, plánujeme je trestat i propadnutím majetku,“ řekl ministr v bulharské televizi Nova.
Pašeráci nabízejí za peníze také falešné dokumenty a schengenská víza. Německý deník Die Welt nedávno v reportáži upozornil na to, jak snadné je v Bulharsku opatřit si cestovní doklady, se kterými člověk může cestovat po Evropě.
Bulharští policisté od pondělí působí na maďarsko-srbské hranici ve společných hlídkách s maďarskými kolegy. Právě kvůli tomu, že podezření z pašování často padá na bulharské občany a řidiče.
Bulharsko samo čelí přílivu uprchlíků přes svoji východní hranici z Turecka, proud je zde ale menší ve srovnání s mořskými trasami do Řecka a Itálie.