Ti byli odsouzeni k smrti za údajně úmyslné nakažení stovek dětí virem HIV v libyjské nemocnici.
Libyjský nejvyšší soud by měl v úterý posoudit poslední odvolání v případu, který libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu komplikuje úsilí o vyvedení země z diplomatické izolace.
"Jsou dva scénáře, jak může libyjský soud postupovat. Může verdikt potvrdit, nebo případ vrátit k novému přezkoumání," řekl bulharský ministr spravedlnosti Georgi Petkanov bulharské soukromé televizi Nova. "To by znamenalo, že proces by pokračoval rok nebo dva," dodal.
Protestovaly EU i USA
Bulharské sestry jsou od roku 1999 v Libyi ve vazbě. Obviněny jsou z toho, že v nemocnici v Benghází záměrně nakazily 426 libyjských dětí virem HIV. Přes 50 z nich potom zemřelo.
Rozsudky libyjské justice kritizovaly také Evropská unie a Spojené státy, neboť jsou podle nich založeny na doznáních, k nimž byly zdravotnice donuceny mučením.
Soud údajně rovněž nepřihlédl k názoru expertů, podle kterých vypukla epidemie AIDS v nemocnici ještě před příchodem bulharských sester, zřejmě v důsledku chabých hygienických podmínek.
Bulhaři nechtějí platit
Libye Bulharsku navrhla, že hrdelní trest nevykoná, pokud Sofie poškozeným rodinám zaplatí odškodnění. Bulharsko to však odmítlo.
Pozorovatelé a diplomaté se domnívají, že politické vedení v Tripolisu by v případě propuštění sester čelilo nepokojům, neboť přístavní město Benghází je centrem libyjského disentu a osvobození sester by znamenalo odhalení chatrnosti zdravotního systému i soudnictví.
Vzhledem k tlaku Západu je ale podle analytiků rovněž nepravděpodobné, že sestry budou skutečně popraveny. Je možné, že soud úterní slyšení znovu odloží, což už učinil už letos v květnu.