Berlín - Zpráv o možném objevu léku proti AIDS už bylo mnoho, zatím žádná ale nevedla ke skutečnému průlomu v boji se zákeřnou nemocí.
Překvapivou cestou se vydali němečtí lékaři. Oznámili, že zbavili nemoci amerického pacienta, kterému před dvaceti měsíci transplantovali kostní dřeň.
Podstupoval tedy terapii obvyklou při léčbě leukémie - kterou rovněž trpěl - a tím se zbavil i AIDS.
Zatím však celý proces nebyl potvrzen z nezávislých zdrojů a někteří vědci, oslovení agenturou AP, varují před předčasným optimismem.
Pacientem je dvaačtyřicetiletý Američan žijící již dlouho v Berlíně. Virus HIV nosil v těle přes deset let.
"Nejsou na něm po transplantaci patrné už žádné stopy po viru. Každý den po zákroku jsme čekali špatnou zprávu, ale nepřišla," uvedl doktor Gero Hütter z berlínské nemocnice.
Ředitel výzkumu HIV na imunologickém oddělení kliniky Mayo v Minnesotě, která patří v oboru mezi špičková a prestižní pracoviště, je opatrný.
"Myslím si, že nebylo provedeno dost testů. Je zapotřebí delšího a detailnějšího sledování, aby mohl být pacient prohlášen za zbaveného viru," uvedl Andrew Bradley.
Agentura AP také připomíná, že pokusy o léčbu AIDS transplantací kostní dřeně se už v minulosti objevily.
Podle odborného časopisu Medical Hypotheses se lékaři v USA takto pokusili vyléčit mezi roky 1982 a 1996 dvaatřicet pacientů. Nemoci se zbavili jen dva z nich.
Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že na AIDS ročně umírají dva miliony lidí a virem HIV je momentálně nakaženo přes 33 milionů osob.
V posledních letech se ale daří šíření nemoci zpomalit a díky retrovirálním lékům také prodloužit život nakaženým.