Washington - Rekordních 91 procent Američanů není spokojeno s tím, jak se věci nyní ve Spojených státech mají. Osmdesát čtyři procent se domnívá, že se ekonomická situace v budoucnu ještě zhorší.
Vyplývá to z průzkumu deníku USA Today a Gallupova institutu, kterého se zúčastnilo 1269 lidí.
Ani jednomu z kandidátů na prezidenta přitom v ekonomických otázkách příliš nedůvěřují. Lépe je na tom demokrat Barack Obama, kterému věří, že dokáže krizi ukončit, 44 procent Američanů, polovina občanů USA je však opačného názoru.
Naproti tomu jeho konkurent z řad republikánů John McCain má u stejné otázky důvěru pouhých 31 procent dotázaných a nedůvěru 63 procent.
Tři týdny před volbami (a s ekonomickou krizí, která otřásá finančními trhy na celém světě) se oba kandidáti soustřeďují na ekonomické otázky, kde není ani jeden z nich odborníkem.
Kolaps finančních institucí a řešení současných potíží budou zřejmě hlavními tématy i poslední z předvolebních debat mezi demokratem a republikánem, která se uskuteční ve středu večer místního času na Hofstra University na Long Islandu.
Barack Obama odhalil část svého ekonomického plánu už v pondělí. Plán má čtyři hlavní body.
Hodlá například pozastavit vyvlastňování domů některými bankami na 90 dní, poskytnout firmám za každé vytvořené pracovní místo 3000 dolarů úlev na daních, vytvořit federální fond pro půjčky městům a jednotlivým státům USA a dovolit Američanům, aby ze svých penzijních vkladů bez postihu vybrali až 15 procent (či deset tisíc dolarů).
Detaily McCainova ekonomického plánu by měly vejít ve známost v úterý. Jeho součástí má být i návrh vykoupit za 300 miliard dolarů od majitelů domů problémové hypotéky.