Budapešť stáhne kandidaturu na pořádání OH 2024. Vláda ustoupila masivním protestům lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 22. 2. 2017 21:35
Budapešť se vzdá kandidatury na pořádání letní olympiády v roce 2024. Podle agentury Reuters to potvrdil ve středu mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács po setkání premiéra Viktora Orbána a primátora města Budapešť Istvána Tarlóse s maďarským olympijským výborem. Plány Orbánova kabinetu na uspořádání her dlouhodobě kritici označovali za megalomanské. Podle nich by pořádání her křehkou maďarskou ekonomiku zadlužilo. Vznikla také petice požadující referendum, na níž se shromáždilo více než čtvrt milionu podpisů. O kandidaturu se tak nyní utká Los Angeles a Paříž. Mezinárodní olympijský výbor vybere organizátora letos v září.
Budapešť.
Budapešť. | Foto: Thinkstock

Budapešť - Budapešť stáhne kandidaturu na pořádání olympijských her v roce 2024. Oznámil to starosta maďarské metropole István Tarlós po středeční schůzce s premiérem Viktorem Orbánem a se zástupci národního olympijského výboru. Petici odpůrců olympiády v Maďarsku podepsalo více než čtvrt milionu lidí. Zbylými adepty na pořádání her jsou Paříž a Los Angeles, Mezinárodní olympijský výbor vybere organizátora letos v září.

"Budapešť požádá městskou radu, aby na základě dohody s maďarskou vládou kandidaturu stáhla," oznámil Tarlós.

"Vláda rozhodla, že navrhne budapešťskému zastupitelstvu a národnímu olympijskému výboru stažení kandidatury," potvrdil v prohlášení vládní kabinet. Že bude návrh vyslyšen, je všeobecně považováno za hotovou věc.

Maďarské politické hnutí Momentum, jež je proti organizaci mamutí sportovní akce, nasbíralo v petici více než 266 000 podpisů lidí, kteří chtějí o případném pořádání olympijských her rozhodnout v městském referendu.

Počet podpisů výrazně přesáhl minimální číslo 138 000, které je nutné k vypsání lidového hlasování. S ním už podle posledních informací politici ani organizátoři nepočítají, protože nejnovější průzkumy ukázaly, že proti olympiádě je jasná většina obyvatel Budapešti. Starosta už v minulém týdnu naznačil, že by v tom případě uvažoval rovnou o stažení kandidatury.

Hnutí Momentum založila skupina studentů narozených kolem roku 1989, kdy padl komunistický režim. Jeho lídři kritizují finanční náročnost olympiády a požadují, aby byly peníze využity spíše na zdravotní péči či vzdělání.

Už dříve stáhli olympijskou kandidaturu také představitelé Bostonu, Hamburku a Říma.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy