Po fotbalu má Francie zálusk i na olympiádu. Euro ale může její image notně pošramotit

Simone Radačičová Simone Radačičová
11. 6. 2016 19:00
Podle analytiků z Goldman Sachs vyhraje Euro 2016 francouzský tým Les Bleus. Výsledky fotbalových šampionátů se ale dají těžko odhadnout, stejně jako jejich hospodářský dopad na hostitelskou zemi. Fanoušci mohou díky mistrovství objevit například "dělnické" město Lens, kam turisté obvykle příliš nejezdí. Jiné fanoušky ale mohou masy fanoušků navštěvujících šampionát od návštěvy odradit. Paříž usiluje i o olympijské hry 2024, o jejich hostitelském městě se rozhodne už příští rok. Mezi kandidátská města patří také Řím, Los Angeles a Budapešť. Budoucí olympiáda by mohla na dlouhá léta výrazně změnit tvář Paříže.
Demonstranti ve francouzském Nantes.
Demonstranti ve francouzském Nantes. | Foto: Reuters

Paříž - Kdo má největší šanci vyhrát fotbalové mistrovství Evropy? Analytici z banky Goldman Sachs mají jasno - Francie. Podle jejich odhadů trofej nad hlavu zvedne tým Les Bleus poté, co ve finále zdolá Němce.

Kritici ale před podobnými odhady varují. Připomínají, že jen před dvěma lety Goldman Sachs označila za budoucího vítěze mistrovství světa ve fotbale hostitelskou Brazílii. Ta nakonec vypadla v semifinále poté, co do branky překvapených Brazilců "nasázeli" Němci sedm gólů.

Stejně jako se dají jen těžko odhadnout výsledky fotbalových šampionátů, se odborníkům jen velmi těžko vyčísluje i jejich hospodářský dopad.

A stejné to bude i letos ve Francii, kde se zápasy odehrají v deseti městech, jako je Toulouse, Lyon, Lens nebo třeba Bordeaux.

Sportovní akce urychlují

Francouzský ekonom Vincent Chaudel z poradenské společnosti Kurt Salmon se domnívá, že dopad se liší případ od případu, tedy spíše město od města, kde zápasy probíhají.

Jako příklad uvádí "dělnické" Lens, kam turisté příliš nejezdí, a nyní ho mohou díky fotbalovému mistrovství "objevit".

"Na druhou stranu, ve městech, která už nyní turisté hojně navštěvují, jako je třeba Paříž, Marseille nebo Toulouse, dopad bude hůře čitelný, protože hodně návštěvníků by přijelo tak jako tak," vysvětluje Chaudel ve své kanceláři kousek od moderní pařížské čtvrti La Défense. "A některé právě šampionát může odradit."

Velké sportovní akce, jako jsou například olympijské hry nebo také fotbalové mistrovství Evropy, pak podle něj mohou urychlit investice. "Například v Londýně kvůli olympiádě přestavěli východ města. Britové by tuto část města změnili i bez olympiády. Trvalo by jim to ale déle," vypočítává Chaudel.

Paříž může získat i olympiádu

Ve Francii se nyní hodně diskutuje o letních olympijských hrách 2024. O místě, kde se budou konat, se rozhodne už příští rok. Mezi kandidátská města patří Řím, Los Angeles, Budapešť a právě také Paříž.

Budoucí olympiáda by mohla na dlouhá léta výrazně změnit tvář francouzské metropole. "Pokud Paříž uspěje, tak se naplno rozjede projekt Grand Paris. Ten umožní například propojit letiště Orly (na jihu města) s letištěm Charlese de Gaulle - Roissy (na severu Paříže)," uvedl Chaudel.

"Bez olympiády by se toto spojení stejně postavilo. Nebylo by ale hotovo v roce 2024, nýbrž možná v roce 2030 či 2040. Organizace velkých sportovních akcí tak funguje jako urychlovač investic."

Povzbudí šampionát spotřebu?

Francie patří mezi země, které finanční krize až tolik nezasáhla. Krizi tamní obyvatelé ustáli lépe také díky silnému sociálnímu modelu.

"Na druhou stranu, když přijde hospodářské oživení, tak je Francie jednou ze zemí, kde tento proces probíhá velmi pomalu," míní ekonom. Podle něj jsou Francouzi často pesimisté, do budoucnosti hledí s nedůvěrou. A proto také méně utrácejí a raději spoří.

"Problémem je tak spotřeba. Pokud mistrovství proběhne dobře a francouzský tým vyhraje, tak se lidé opět vydají do ulic. Tentokrát ale ne proto, aby demonstrovali, ale aby oslavovali jako v roce 1998, kdy Francie zvítězila na fotbalovém mistrovství světa. A to by mohlo mít dopad právě na spotřebu," vypočítává Chaudel.

Šampionát bude mít velký vliv na image země. Jenže Francie se už několik týdnů potýká se stávkami a manifestacemi. Odboráři protestují proti nepopulární reformě pracovního trhu, která by měla zlehčit najímání, ale i propouštění zaměstnanců.

"Fotbalovým šampionátem můžeme více ztratit než získat. A co můžeme ztratit? Image," obává se Chaudel s tím, že v zahraničí by naopak Francie mohla získat nálepku země, která se jen těžko reformuje a jež řeší vnitřní problémy právě v době šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy