Návrh, společně vypracovaný komisaři pro vnitro, vnější vztahy a rozvojovou pomoc, reaguje na potřebu Unie lépe zvládat toky nelegální i legální migrace.
Kritické Středomoří
Síť hlídek ve Středomoří a satelitní sledování severoafrických přístavů, odkud migranti vyrážejí k evropským břehům, by podle místopředsedy komise Franka Frattiniho mohla zachránit řadu lidských životů.
Detailnější analýza vytvoření takové sítě a pilotní projekt by se měly objevit napřesrok. Komisař navrhuje zřídit pod patronací agentury EU pro ostrahu hranic i týmy expertů, coby "útvar rychlého nasazení" v případě problémů v členských či partnerských zemích.
Evropská strategie se má opírat i o usnadnění legálního přistěhovalectví, odpovídajícího poptávce na evropském trhu. Ale za podmínky, že zainteresované státy uzavřou s EU readmisní dohody, usnadňující vrácení nežádoucích migrantů. A také o větší dávku pomoci zemím, odkud migrace pramení či přechází.
O vlivu migrace na ekonomiku ČTĚTE ZDE
"Dostanou-li mladí lidé šanci doma, nebudou mít důvod odcházet. Hlavní výzvou je tedy pomoci ke snížení chudoby, k rozvoji ekonomiky, ale i k obraně lidských práv. Pokud lidé nemohou říci svůj názor, je to důvod pro odchod," uvedla Ferrerová-Waldnerová.
EK chce do konce roku uzavřít kontrakty za 30 milionů eur na 26 projektů, týkajících se migrace, v druhé vlně má být ve hře 40 milionů. "Chceme dělat více, ale zapotřebí jsou finance. Bez dohody o budoucích rozpočtech ovšem nevíme, jak budeme pokračovat," upozornila Ferrerová-Waldnerová.
Další na řadě - východní Evropa
EU dělá starosti nejen Středomoří, ale i východní Evropa. Komisařka má ještě dnes v Oděse odstartovat společný ukrajinsko-moldavský projekt zaměřený na potírání obchodu s lidmi na společné hranici.
Dosavadní snahy o lepší zvládání nelegální a legální migrace podle skeptiků nevedly k přesvědčivým výsledkům. Frattini však argumentoval, že na rozdíl od minulosti jsou nyní členské státy opravdu ochotny postoupit mnohem dále v koordinaci na evropské úrovni. První reakci na návrhy se ve čtvrtek dozví od ministrů vnitra a spravedlnosti EU.
"V Hampton Court navrhli šéfové států vytvořit evropský migrační fond se 400 miliony eur. Ale není to komise, která určí příspěvky členských států. O tom, po politickém zadání, musejí rozhodnout vlády," vysvětloval Frattini. Zájem o projekt prý už projevilo Španělsko, Malta, Řecko, Itálie a Francie.