Brooksové od Murdocha hrozí vězení, mařila vyšetřování

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2012 12:53
Britská prokuratura kromě Rebeky Brooksové obžaluje i jejího manžela či sekretářku
Sama Brooksová označila obžalobu za "pozérství".
Sama Brooksová označila obžalobu za "pozérství". | Foto: Reuters

Londýn - Britským vyšetřovatelům trvalo bezmála rok, než padly v kauze bulvárního News of the World (NoW) první obžaloby.

Mezi viníky patří Rebekah Brooksová, bývalá ředitelka britské části mediálního impéria Ruperta Murdocha, a její manžel Charles, blízký přítel současného premiéra Davida Camerona.

Tím ovšem seznam zdaleka nekončí. Obžaloba čeká i sekretářku Brooksové Cheryl Carterovou, jejího řidiče Paula Edwardse, člena ochranky Daryla Jorslinga a šéfa bezpečnosti News International Marka Hannu.

Podle Alison Levittové všichni mařili výkon spravedlnosti, když se snažili před policií zatajit dokumenty a počítače. Rovněž prý chtěli z archivu odstranit sedm beden materiálů.

Brooksovi vyjádřili "politování nad nespravedlivým rozhodnutím" a obvinili prokuraturu z "pozérství".

"Nasbírali jsme dost důkazů," je naopak přesvědčena Levittová. Odkázala tak na práci 160členného týmu, jenž od loňského července vyšetřuje jeden z největších skandálů v dějinách britských médií.

Aféra se vleče už od roku 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu izolovaného reportéra.

Loni v červenci se ovšem ukázalo, že dnes již neexistující bulvár nechal odposlouchávat i hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Mezi odposlouchávanými mimo jiné byli i bývalý britský vicepremiér John Prescott, fotbalová hvězda Ashley Cole či herec Jude Law.

News Group žalovalo celkem 58 postižených, i když se odhaduje, že odposlouchávány byly stovky lidí. S některými z nich už Murdoch uzavřel dohodu o odškodnění.

 

Právě se děje

Další zprávy