Londýn/Jeruzalém - Kdyby Evropská unie rozdávala cenu o nejhlasitějšího kritika Izraele posledních dvou měsíců, rozhodně by ji vyhrál profesionální odborář z Velké Británie.
Pro britské profesní organizace je židovský stát a jeho politika čile diskutovaným tématem.
Po novinářích a UNISON - největšm odborovém svazu zaměstnanců veřejného a soukromého sektoru v zemi - se k bojkotu přidali i delegáti TaG, kteří zastupují pracovníky dopravy a dalších odvětví.
Vedení UNISON a TaG dohromady zaštiťuje přes dva miliony lidí. Právě je odborářští šéfové vyzývají, aby nekupovali izraelské výrobky. Krok odůvodňují "kriminálním chováním Izraele na palestinských územích" a zaviněním Druhé libanonské války.
Židovské organizace: Jde o projev antisemitismu
Odbory doufají, že dosáhnou stejných výsledků, jako v případě Jihoafrické republiky, kde ekonomické sankce pomohly ke zrušení apartheidu.
Cílem má být "osvobození Palestinců od izraelské válečné mašinérie". Eric McDonald, který bojkot v TaG navrhl, dokonce přirovnal Izrael k nacistickému Německu.
"Toto srovnání je ohavným projevem antisemitismu," varoval ředitel Amerického židovského výboru David A. Harris s tím, že "kampaň za bojkot Izraele se šíří britskými odbory jako virus."
Britská vláda je proti
Snahy odborářských šéfů ale začínají narážet na problém: odpor ve vlastních řadách.
Příkladem může být 250 špičkových akademiků, kteří minulý měsíc kategoricky odmítli zvažovaný plán vysokoškolských odborů na přerušení všech vztahů s izraelskými vzdělávacími institucemi.
Celostránkový inzerát odpůrců bojkotu v listu The Times říkal, že bojkot je "špatný pro Británii, špatný pro akademickou svobodu, špatný pro Palestince a špatný pro mír."
Podporu má Izrael i uvnitř britské vlády, která návrhy odsoudila. Podle ministra zahraničí Davida Milibanda podobné kroky jen poškozují britské občany.
Izraelské odbory zvažují protiakci
Izraelskou odborovou federaci Histadrut další schválení bojkotu svazem TaG rozezlilo.
Odpovědí má být podle izraelského tisku rezoluce, kterou prosazuje předseda Histadrutu Ofer Eini. Dokument počítá s přerušením vztahů s těmi organizacemi, které se na bojkotu podílejí, a ohrožují tak izraelská pracovní místa.
Komplikované vztahy mezi Londýnem a Jeruzalémem přešly už i na parlamentní půdu. V červnu izraelský poslanec Otniel Schneller z vládní Kadimy navrhl zákon, který by mohl vyvolat konkrétní odplatu: snížený zájem o britské výrobky v Izraeli.
Pokud nová legislativa projde, přibyde na obaly cedulka se vzkazem: "Tato země je zapletena do protiizraelského bojkotu".