Britský soud: Židovská škola nesmí diskriminovat žáky

hp
16. 12. 2009 15:00
Škola nepřijala žáka, jehož matka se nenarodila jako Židovka

Londýn - Britský Nejvyšší soud dnes rozhodl, že londýnská židovská škola Jews Free School (JFC) diskriminuje některé židovské chlapce, kteří chtějí ve škole studovat, a že své podmínky přijímání žáků musí změnit.

Celá kauza vypukla poté, co vedení židovské školy, která patří v Británii mezi nejlepší svého druhu, odmítlo přijmout do lavic žáka, jehož matka se jako Židovka nenarodila, ale až později k židovství konvertovala v neortodoxní synagoze.

Podle soudců tak škola porušila zákon o vztazích mezi rasami tím, že za jediný a hlavní důvod nepřijetí žáka označila jeho "nečistý" etnický původ. Podle verdiktu soudu škola už v budoucnosti nebude moci odmítnout židovské studenty kvůli jejich původu.

Zároveň soudci veřejnost ujistili, že se ale jinak škola, která bývá vládními inspektory ohodnocována velice kladně, rasisticky tak, jak rasismus v hanlivém slova smyslu vnímáme, rozhodně nechová. 

Podle předstvitelů židovské obce v Británii verdikt ukázal, jak je obtížné aplikovat moderní zákon na židovskou tradici, starou přibližně tří a půl tisíce let. Současně s tím varovali, že by rozhodnutí soudu mohlo mít dopad na další vnitřní uspořádání židovské obce.

"Škola JFS cítí, že neexistuje žádná jiná alternativa než to, aby pokračovala v prosazování svých "testů židovství" v souladu s ortodoxním židovským náboženským zákonem," řekl pro Reuters ředitel JFS Russel Kett s tím, že nařízení soudu nemá v rámci židovského zákona žádný význam.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Škola se při přijímání nových žáků řídí židovskými předpidsy, podle kterých je člověk Židem, jestliže pochází z rodiny, kde je matka Židovka, nebo pokud podstoupil kurz nutný pro ortodoxní konvertaci k židovství.

Obránci rovnosti práv, kteří případ soudu předložili, výsledek soudního sporu uvítali.

"Komise se domnívala, že musí zasáhnout ve snaze ochránit Židy před rasovou diskriminací stejně, jako by to učinila u kohokoli jiného - v neposlední řadě v době, kdy se v Evropě aktivují antisemitské skupiny," vysvětluje ředitel britské Komise pro lidská práva a rovnost Trevor Phillips, proč se na soudce obrátili.

 

 

Právě se děje

Další zprávy