Britský parlament pokračuje v debatách o brexitové dohodě

ČTK ČTK
9. 1. 2019 6:42
Britský parlament bude ode dneška opět několik dní debatovat o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Rozpravu o různých aspektech brexitu má v úterý 15. ledna zakončit hlasování Dolní sněmovny. O dohodě měli britští poslanci rozhodovat už loni v prosinci. Mayová ovšem ve snaze zabránit očekávané porážce toto hlasování na poslední chvíli odložila.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Podle předběžného plánu, který v úterý zveřejnili labouristé, by se mělo kromě dneška debatovat o brexitu ještě ve čtvrtek a v pátek a také příští týden v pondělí a v úterý. Hlasovat by se pak mělo na závěr pětidenní debaty v úterních 20:00 SEČ.

O brexitové dohodě připravené unijními a britskými vyjednavači diskutovali poslanci Dolní sněmovny již začátkem prosince. Po třech dnech ale přestali, neboť Mayová zrušila hlasování naplánované na 11. prosince.

Přiznala tehdy, že dohoda by byla zamítnuta, a slíbila, že vyjedná v Bruselu další záruky ohledně takzvané irské pojistky týkající se režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem po britském odchodu z evropského bloku. Právě tato pojistka mnoha poslancům vadí nejvíce, neboť v ní vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Vláda Mayové už začala připravovat obyvatele i na možnost, že Spojené království 29. března opustí EU bez jakékoli smlouvy upravující vzájemné vztahy.

Ještě před samotnou debatou o brexitu se dnes od 13:00 SEČ uskuteční pravidelné interpelace poslanců na adresu premiérky Mayové.

Video: Britové se připravují na brexit. Simulují dopravní zácpu u Doveru.

Britové se připravují na brexit. Simulují dopravní zácpu u Doveru | Video: Reueters
 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy