reklama
 
 

Irácký útočník na londýnské metro si přísady k bombě koupil na Amazonu. Byl naštvaný na Blaira

AKTUALIZOVÁNO 23. 9. 2017
Podle žalobce vyrobil Ahmed Hassan bombu v kuchyni svého pěstouna a naplnil ji velkým množstvím ostrých předmětů, tak aby zabila a zranila co nejvíce lidí. K větší tragédii nedošlo v londýnském metru jen díky nepřesné konstrukci. Hassan přišel ilegálně do Británie v roce 2015 z Iráku, údajně jako sirotek. Byl naštvaný na expremiéra Tonyho Blaira, jenž prý jeho zemi zcela rozvrátil.

Londýn - Policie ve Velké Británii v pátek obvinila z pokusu o vraždu osmnáctiletého muže, údajného pachatele pumového útoku v londýnském metru z minulého týdne.

Mladík jménem Ahmed Hassan podle policie minulý pátek umístil bombu ve stanici metra Parsons Green. Podle žalobce Lee Inghama Hassan koupil klíčové "ingredience" pro domácí výrobu  bomby na Amazonu. Tuto bombu měl sestrojit  v kuchyni svého pěstouna a naplnit ji výbušnou látkou TATP (peroxid acetonu), ostrými předměty včetně nožů a šroubů, aby zabila či zranila co nejvíce lidí, uvádí britský list The Telegraph.

Bombu následně schoval do tašky obchodního řetězce Lidl a překryl ji dvěma páry šedých kalhot.

"Zařízení nefungovalo tak, jak předpokládal, zřejmě kvůli nepřesnému sestrojení," cituje list The Telegraph žalobce a doplňuje, že další slyšení se bude konat 13. října.

Podle imigračního úředníka, který měl mladíka na starosti od jeho ilegálního příchodu v roce 2015,  přijel dotyčný z Iráku, kde přišel o oba rodiče. Obviňoval prý někdejšího britského premiéra Tonyho Blaira, že Irák zcela rozvrátil.

Hassan neútočil sám

Exploze zranila třicet lidí. Hassan byl zadržen minulou sobotu v britském Doveru, odkud odplouvají trajekty do Francie.

Podle dřívějších zpráv, které se objevily v britských médiích, přišel Hassan do Británie z Iráku v 15 letech poté, co přišel o oba rodiče.

Kromě něj byl minulý víkend zadržen jednadvacetiletý muž na londýnském předměstí Hounslow.

V úterý a ve středu pak policisté zatkli tři muže ve velšském městě Newport, v noci na čtvrtek byl v Londýně zatčen sedmnáctiletý mladík. Razie na různých adresách budou podle policistů pokračovat ještě několik dnů.

Dvě další osoby z šestice zadržených, ve věku 25 a 30 let, jsou stále ve vazbě, ale obviněny zatím nebyly. Tři zadržené policisté z vazby propustili bez obvinění.

Viděla jsem ohnivou kouli a popálené lidi, svědci popisují teroristický útok v metru | Video: |  01:44

autoři: Zahraničí, ČTK | 22. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama