reklama
 
 

Oba vyrůstali u stejných pěstounů. Policie vyšetřuje dva mladíky kvůli útoku v londýnském metru

18. 9. 2017 13:07
Britská média zveřejnila jméno jednoho z mužů, které policie zadržela v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v londýnském metru. Kromě 18letého mladíka vyslýchá policie také 21letého muže, který se údajně jmenuje Yahyah Farroukh. Oba dva mladíky spojuje jedna věc, a to že oba byli zřejmě v pěstounské péči ve stejné rodině.

LondýnBritská policie vyšetřuje dva muže podezřelé z účasti na pátečním teroristickém útoku v londýnském metru.

V sobotu ráno zadržela 18letého mladíka a jen pár hodin nato i 21letého muže jménem Yahyah Farroukh.

Oba dva policie podezírá, že se podíleli na plánování útoku, který v pátek ráno zranil ve stanici metra Parsons Green 30 lidí. A který se jim podle vyšetřovatelů nepovedl tak, jak zamýšleli. Nastrčená výbušnina měla vyhodit do povětří celý vagon.

Podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové nešlo o čin jednoho muže, takzvaného osamělého vlka. Policie proto pracuje na rozkrytí zločinecké sítě, která podle ní za atentátem stojí.

Bližší informace o zadržených policisté zatím neposkytují.

Jméno a údajnou fotografii 21letého Farroukha zveřejnila v pondělí jako první televize Sky News.

Mladšího muže policie dopadla v přístavu Dover, Farroukha ve čtvrti Hounslow na západě Londýna.

Mladší z dvojice je podle místních činitelů zřejmě iráckého původu a do Velké Británie přišel v 15 letech poté, co přišel o oba rodiče. Farroukh je podle médií, která se odkazují na jeho profil na Facebooku, ze Sýrie.

Pěstouni s Řádem britského impéria

Podle britských médií právě to oba muže spojuje: vyrůstali v pěstounské péči.

Nějakou dobu pobývali konkrétně v rodině Penelope a Ronalda Jonesových, píše server Sky News.

Manželský pár dokonce získal v roce 2010 Řád britského impéria za své služby dětem a pro rodinu. Během necelých 40 let se manželé postarali o téměř 300 dětí, včetně osmi uprchlíků.

Farroukh má na jejich adrese stále trvalé bydliště. Dům Jonesových proto o víkendu prohledala policie.

Oba manželé jsou dnes staří a dočasně se ze svého domu odstěhovali. Mezi sousedy a v bližším okolí však zpráva o policejní razii vyvolala velké pozdvižení.

Vyšetřovatelé "hodně pokročili"

Policie v souvislosti se zadrženými prohledává navíc tři adresy západně od Londýna, včetně obchodu s kuřecím masem Aladdins.

Ministryně vnitra Ruddová podle britské stanice BBC řekla, že vyšetřovatelé už hodně pokročili.

K dispozici mají například videozáznam z bezpečnostní kamery, na které jde muž s nákupní taškou ze supermarketu Lidl asi hodinu a půl před incidentem. Právě do takové tašky byl zabalený kbelík s výbušninou, který atentátník nechal v metru.

Policie nyní vyšetřuje, zda se oba muži znali ještě předtím, než přišli do Velké Británie.

Británie v neděli snížila stupeň rizika teroristického útoku na druhý nejvyšší. Podle Ruddové mají ale její spoluobčané být dál ve střehu.

Je pravděpodobné, že policie zná identitu pachatele. Policie má dobré podmínky pro práci, byla dobře ozbrojena a Londýňané jí věří. | Video: Daniela Drtinová |  10:05

autoři: Zahraničí, ČTK | 18. 9. 2017 13:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama