Londýn - K nejhoršímu volebnímu výsledku za 40 let zřejmě směřují britští labouristé.
Podle předběžných odhadů televize BBC se v místních volbách v Anglii a Walesu vládnoucí strana umístila až na třetím místě, za konzervativci a liberálními demokraty. Konzervativci by měli celostátně získat 44 procent hlasů, liberální demokraté 25 a labouristé 24 procent.
Podle těchto odhadů by labouristé ztratili na radnicích celkem 160 křesel a konzervativci jich naopak 147 získali.
Konzervativní i labourističtí představitelé podle deníku Guardian neoficiálně přiznávají, že konzervativcům se podaří ovládnout i metropoli Londýn, kde by měl jejich kandidát porazit Boris Johnson porazit dosavadního starostu Kena Livingstona.
Dále čtěte: Ken nebo Boris? Starostovský duel o Londýn vrcholí
Kompletní oficiální volební výsledky, včetně těch z Londýna, budou známy během pátečního odpoledne.
Analytici ale už teď začínají spekulovat o tom, jaké dopady by takový volební výsledek měl na šéfa labouristů Gordona Browna.
"Není to krize," řekl BBC vysoký představitel labouristů Geoff Hoon. Vnitrostranický tlak na premiéra přesto docela jistě vzroste. "Voliči nám poslali jasný vzkaz: Nelíbí se nám věci, které děláte. Musíme být daleko přesvědčivější než dosud," citoval deník Guardian bývalého labouristického ministra vnitra Charlese Clarka.
Labouristé se mají čeho bát. Pokud by rozložení sil zůstalo stejné i v nadcházejících parlamentních volbách, získali by konzervativci v dolní sněmovně většinu 138 křesel a po třech volebních porážkách by se znovu vrátili k vládě. Labouristům hrozí, že o své křeslo v parlamentu přijde hned několik členů současné vlády.
Stínový ministr zahraničí William Hague odhady komentoval: "Jsou to výjimečně dobré výsledky. Mohlo by jít o nejnižší volební zisk labouristů v moderní historii místních voleb. Pro nás je to velký krok kupředu."
Volební debakl labouristů je podobný tomu, který utrpěl konzervativní premiér John Major v roce 1995. Dva roky poté ho v Downing Street nahradil Tony Blair.