Ken nebo Boris? Starostovský duel o Londýn vrcholí

Blahoslav Hruška
1. 5. 2008 10:00
Londýňané volí starostu. V americkém duchu
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Ken nebo Boris? Tak zní otázka, kterou se na 1. máje pokusí rozřešit v Londýně. V přímé volbě obyvatelé britské metropole vybírají svého starostu.

Proti Kennethu Robertu Livingstonovi, muži, který stojí v čele radnice už osm let, kandiduje bývalý novinář Alexander Boris de Pfeffel Johnson. I když je kandidátů na starostu metropole celkem deset, ostatní uchazeči v duelu Ken-Boris podle průzkumů pouze sekundují.

A málokdy oba kandidáti tak výrazně reprezentují dva póly britské politické kultury. Zatímco plavovlasý bonviván Johnson (43) studoval střední školu v Etonu a universitu v Oxfordu a pohybuje se mezi londýnskou smetánkou, Livingstone (62) je typickým reprezentantem středostavovského labouristy.

Livingstone nemá znovuzvolení jisté.
Livingstone nemá znovuzvolení jisté. | Foto: Reuters

Volba starosty je na ostrovech unikátní. Britové, kteří jsou tradičně zvyklí na souboj politických stran, v němž osobnosti stojí až na druhém místě, mají málokdy šanci zažít tak vyhrocenou kampaň v americkém duchu jako právě souboj o "muže na radnici".

Post voleného starosty ostatně Tony Blair v roce 2000 zřídil právě podle amerického vzoru a udělením rozsáhlých pravomocí nahradil víceméně ceremoniální funkci starosty vybíraného radními.

Podle průzkumů má Londýn navíc letos našlápnuto směrem ke změně. Boris Johnson by v neděli mohl získat až 46 procent hlasů, což mu sice jisté vítězství ještě nepřinese, díky systému druhého preferenčního hlasu ho ale takový výsledek favorizuje v druhém kole.

Boris, jak se dlouholetý redaktor konzervativního deníku The Spectator a autor sžíravých sloupků nechává oslovovat, vsadil na lidovou notu.

"Když budete volit konzervativce, manželka dostane větší prsa a vaše šance na to, že jednou budete řídit BMW M3, stoupnou," citoval týdeník Der Spiegel Johnsonova slova.

Boris slíbil návrat doubledeckerů

Londýňanům navíc slíbil návrat slavných doubledeckerů s průvodčími, které právě za Livingstona z města postupně zmizely.

Boris Johnson: lev salonů, ale také dobrý stratég.
Boris Johnson: lev salonů, ale také dobrý stratég. | Foto: Reuters

Livingstone řečený "rudý Ken", který úspěšně zvládl teroristický útok na Londýn a zpoplatněním vjezdu do centra pomohl redukovat smogový příklop nad metropolí, za Johnsonem podle průzkumů zaostává asi o deset procentních bodů.

Čtěte více: Do Londýna smí jen čistá auta

"Volby nejsou televizní show jako Big Brother," nechal se slyšet. Jestli Londýňané nakonec vsadí na kontinuitu a "rudého Kena" pošlou do třetího volebního období, není vůbec jisté.

Zato je jasné, že volba londýnského starosty je jedním z nejdramatičtějších politických soubojů roku. 

 

Právě se děje

před 60 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy