Londýn - V Británii začalo nové, tentokrát veřejné vyšetřování smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 v Londýně zřejmě na následky otravy radioaktivním poloniem.
Trvat má do konce roku 2015.
Spojené království dosud veřejné vyšetřování, o které žádala Litviněnkova vdova Marina, odmítalo. V době agentovy smrti panovalo obecné podezření, že roli v ní mohla hrát Moskva, která to vehementně odmítá. Případ poškozoval rusko-britské vztahy, čemuž se Londýn dlouho snažil bránit.
Role ruského státu je ústředním bodem mého vyšetřování, prohlásil na úvod veřejného šetření soudce Robert Owen, jenž ho povede a který byl už v roce 2006 koronerem případu. Tehdy prohlásil, že existují důkazy o podílu Ruska na vraždě, v neveřejném vyšetřování je však nesměl zohlednit.
Příští veřejné projednávání případu soudce stanovil na 5. září. Naplno by se však šetření mělo rozjet až začátkem roku 2015 a mělo by trvat celý příští rok. Owen však uvedl, že některé závěry šetření mohou zůstat tajné kvůli tomu, že mohou souviset s utajovanými britskými dokumenty.
Pomsta za Ukrajinu?
Nové vyšetřování přichází v době rostoucího napětí ve vztazích Británie a Ruska kvůli ukrajinské krizi. V reakci na katastrofu malajsijského letadla, jež podle některých zdrojů nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa, vyzval premiér David Cameron Evropskou unii k zostření sankcí uvalených na Rusko.
Polonium 210
Polonium 210 je vysoce toxická látka (silný radioaktivní alfa zářič), jejíž částice nedokážou prostoupit kůží ani papírem. Oběť ho tedy musí vdechnout nebo zkonzumovat v potravě. Je 250miliardkrát jedovatější než kyanid, ale působí pomaleji.
Jed pronikne do krevního oběhu a usadí se v játrech, ledvinách a slezině, které likviduje. K prvotním příznakům patří nevolnost, slabost a padání vlasů, nakonec otrava končí mnohačetným selháním orgánů.
Polonium lze relativně lehce opatřit a otravu běžné posmrtné vyšetření neodhalí. Právě poloniem byl v Londýně otráven vlivný odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina Alexander Litviněnko.
Rozhodnutí vlády zahájit veřejné vyšetřování přivítala Marina Litviněnková. Ta se od manželovy smrti snažila přimět britské úřady k řádnému prošetření případu. V únoru na základě její žaloby londýnský Nejvyšší soud nařídil vládě, aby znovu zvážila své rozhodnutí nepřipustit veřejné prošetření vraždy. Vláda nedávno ženě vyhověla.
Litviněnko, který zemřel ve 43 letech, pracoval pro sovětskou, později ruskou tajnou službu (KGB), později se ale stal kritikem Kremlu. Zemřel 23. listopadu 2006, asi tři týdny poté, co při schůzce s dalšími ruskými agenty v jednom londýnském hotelu vypil čaj údajně otrávený izotopem polonia 210.
Podle britské policie je hlavním podezřelým jeden z těchto agentů, Andrej Lugovoj. Moskva to ale popírá a Lugového, jenž se mezitím stal poslancem Státní dumy, odmítá vydat.