Londýn - Bez pěti minut devět hodin, tedy maximum, jež jim umožňuje zákon, zadržovaly britské úřady 28letého Brazilce Davida Mirandu, a to s odkazem na protiteroristický zákon.
Na tom by zřejmě nebylo nic až tak výjimečného, pokud by ovšem nešlo o životního partnera amerického reportéra Glenna Greenwalda, který začátkem června v britském listu The Guardian odhalil existenci amerického špehovacího projektu PRISM.
Miranda se navíc vracel z Londýna, kde se mimo jiné sešel s filmařkou Laurou Poitrasovou, která pomáhala se zpracováním materiálů, které Greenwaldovi poskytl někdejší technik CIA a NSA Edward Snowden.
Policisté Mirandovi na letišti Heathrow zabavili mobilní telefon, notebook, kameru, paměťové karty a další věci. Greenwald hovoří o "šikaně" a "vážném útoku na svobodu tisku", postup Scotland Yardu se nelíbí ani Brazilcům.
Zastrašování nepomůže
Mluvčí Metropolitní policie k celé události pouze uvedl, že "28letý muž byl zadržen v neděli 18. srpna v 8:05 na letišti Heathrow". A že byl bez obvinění propuštěn v 17:00.
Dostupné statistiky ukazují, že Mirandův případ je výjimečný. V 97 % případů jsou totiž podezřelí propuštěni za méně než hodinu. A jen jednoho z 2000 lidí policie zadržuje více než šest hodin.
Podle The Guardian se navíc policisté Mirandy nevyptávali na věci spojené s terorismem, ale snažili se z něj vymámit fakta týkající se Snowdena.
Ze života psance Snowdena:
"Zadržet mého partnera na celých devět hodin, odpírat mu právníka a sebrat mu velkou část věcí, to vše mělo zjevně zastrašit či odradit ty z nás, kteří jsme informovali o NSA a GCHQ (britská zpravodajská služba - pozn. red.)," je přesvědčen Greenwald.
"Postup Velké Británie představuje vážné ohrožení pro všechny novináře," napsal v prohlášení s tím, že obdobné zastrašování ale bude mít na jeho práci spíše opačný efekt.
Postup Britů kritizovala i Brazílie. Podle tamního ministerstva vnitra nelze nijak zdůvodnit zadržení "člověka, proti němuž nejsou žádná obvinění, jež by ospravedlňovala užití protiteroristického zákona".