Britové vyvinuli antikoncepci pro muže. Ženy se také musí smířit s vedlejšími účinky, říkají vědci

Martin Biben Martin Biben
31. 10. 2016 20:15
Hormonální antikoncepce se zatím vstřikuje injekcemi a zabrání těhotenství v 96 procentech případů. Vedlejší účinky preparátu, který by vědci chtěli vyvinout do podoby gelu, který by si muži vtírali každé ráno do ramene, se nejspíš nikdy nepodaří odstranit. Dvacet ze tří set mužů ze studie odstoupilo kvůli vedlejším příznakům, jako jsou změny nálady, deprese, ztráta libida a kožní problémy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn – Účinná a lehce použitelná hormonální antikoncepce pro muže je o krok blíž uvedení na trh. Britští vědci podle listu The Times vyvinuli hormonální kombinaci, která se zatím vstřikuje injekcemi a zabrání těhotenství v 96 procentech případů.

Už dříve studie Světové zdravotnické organizace (WHO) zjistila, že mix ženského hormonu progestogenu a mužského testosteronu v určitém poměru snižuje množství spermií a dělá muže dočasně neplodné.

Mezinárodní tým vědců nyní ověřil, že injekce těchto hormonů, aplikovaná během osmi týdnů, významně snižuje množství spermií po dobu 24 týdnů a zabraňuje početí v 96 procentech případů.

Pro srovnání, pilulky pro ženy mají 99,9procentní úspěšnost, kondom 98 procent.

"Je to velmi významný a vítaný pokrok," řekl listu profesor reprodukční medicíny Chris Barratt ze skotské Univerzity v Dundee.

Vědci během 26 týdnů rozdali injekce 320 nejméně rok monogamně žijícím mužům z Evropy, Austrálie a Asie. Ve chvíli, kdy počet jejich spermií klesl pod milion na mililitr, byli podle studie publikované v časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism požádáni, aby se už spolehli pouze na tuto antikoncepci.

"Před naší studií se sledoval jen počet spermií. Jenže jedinou cestou, jak skutečně zjistit účinnost metody, je požádat páry, aby ji použily, a sledovat, s jakou účinností zabrání těhotenství," řekl profesor Richard Anderson z Edinburské univerzity.

Vedlejší účinky zůstanou

Výsledek byl 96 procent, což znamená, že u 288 párů látka účinkovala, 12 mužů z tří set ale zůstalo i přes injekce plodných. Dvacet mužů totiž ze studie odstoupilo kvůli vedlejším příznakům, jako jsou změny nálady, deprese, ztráta libida a kožní problémy.

Vedlejší účinky preparátu, který by vědci chtěli vyvinout do podoby gelu, který by si muži vtírali každé ráno do ramene, se nejspíš nikdy nepodaří odstranit. "Ženy se s nimi také musí smířit. Je velmi těžké a vlastně nerealistické vyvinout látku, která bude dostatečně silná a zároveň bez vedlejších efektů," řekl profesor Anderson.

Nyní zveřejněná práce navazovala na studii z roku 2011, kde však byl uváděn poměr vedlejších efektů 39 procent. Další průzkum však ukázal, že velký počet zdravotních problémů, které tito muži měli, nebyl způsoben injekcemi.

"Tři čtvrtiny mužů, kteří průzkumem prošli, uvedly, že by byly ochotny tuto metodu používat. Takže ty efekty asi nebyly tak zlé," uvedl profesor Allan Pacey ze Sheffieldské univerzity.

Vloni publikovali podobnou studii i Číňané, kteří preparát testovali na tisícovce mužů s 95procentním úspěchem. "Je jisté, že ve společnosti neuspokojená poptávka po efektivní mužské hormonální koncepci skutečně existuje," dodal Pacey.

 

Právě se děje

Další zprávy