Britové volí parlament. Je to jiná planeta, zní z Česka

Martin Novák Martin Novák
6. 5. 2010 9:59
ODS doufá v triumf konzervativců, ČSSD přeje labouristům čtvrté vítězství v řadě
Tony Blair podpořil Jiřího Paroubka před volbami v roce 2006. Přivezl mu i autobus double-decker.
Tony Blair podpořil Jiřího Paroubka před volbami v roce 2006. Přivezl mu i autobus double-decker. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

* Alexandr Vondra: Výhra konzervativců bude povzbuzením pro ODS * Podle Karla Schwarzenberga jsou britská a česká politická kultura nesrovnatelné * Dílčí výsledky britských voleb budou známy až v noci

Praha - Britové rozhodují o své příští vládě ve volbách, považovaných za jedny z nejdramatičtějších a nejzajímavějších od konce druhé světové války.

Podle průzkumů zřejmě žádná strana nezíská většinu ze 650 křesel v Dolní sněmovně, přestože britský většinový jednokolový systém dal od války vždy vzniknout většinovému kabinetu jedné strany s výjimkou roku 1974.

Labouristická strana vládne už 13 let a očekávalo se tak jasné vítězství opoziční Konzervativní strany. Ale vzestup "černého koně voleb" - liberálních demokratů - volební matematikou pořádně zamíchal.

Ve hře je tedy mnoho variant, v tuto chvíli si málokdo troufne vyslovit jednoznačný soud na to, jak bude Británie po volbách vypadat a kdo s kým sestaví vládu.

Britské volby se tentokrát konají jen tři týdny před volbami českými. A české politické strany se ve svých ostrovních vzorech často vzhlížejí a zakládají si na spolupráci se svými britskými partnery.

Roli nejspíš hraje i jazyk. Britská politická scéna se většině lidí dobře sleduje, protože ovládají angličtinu, zatímco znalost jazyků jiných evropských zemí není už tak rozšířená.

ČSSD je blízká labouristům, ostatně v roce 2006 přijel Jiřího Paroubka podpořit do Prahy Tony Blair. Jako dar mu přivezl volební patrový autobus, typický britský double-decker.

Konzervativní strana je pak pro ODS přímo vzorem. Obě strany společně založily frakci Evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu. Spojuje je odpor k příliš těsné evropské integraci a naopak podpora transatlantické spolupráce mezi Evropou a USA.

Šéf konzervativců David Cameron byl v Praze loni na pozvání Mirka Topolánka a společně se například prošli Starým Městem a Malou Stranou.

Politici českých stran, oslovení Aktuálně.cz, vyjádřili podporu svým protějškům na ostrovech, i když připouštějí, že britská i česká politika jsou, podobně jako obě země, velmi odlišné.

Kongres ODS navštívil v listopadu 2005 tehdejší šéf Konzevrativní strany Michael Howard. Po porážce strany v roce 2006 odstoupil a přenechal místo Davidu Cameronovi.
Kongres ODS navštívil v listopadu 2005 tehdejší šéf Konzevrativní strany Michael Howard. Po porážce strany v roce 2006 odstoupil a přenechal místo Davidu Cameronovi. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Sleduji ty volby velmi pozorně, i když si myslím, že britské volby a jejich výsledky nebudou mít na české žádný vliv. Konzervativní strana poněkud přehodnotila některé své radikálně euroskeptické postoje a předpokládám, že sestaví-li vládu, bude si vzhledem k Evropě počínat pragmaticky. Labouristé jsou naše sesterská strana a moc jí přejeme čtvrté vítězství za sebou, ale bude to těžké," uvedl pro Aktuálně.cz předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček (ČSSD).

Senátor a bývalý ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) míní, že výhra Konzervativní strany by ODS nepřímo pomohla.

"Doufám, že vyhrají, protože pro nás jako pro členy frakce Evropských konzervativců a reformistů v Evropského parlamentu, kde jsem společně s britskými konzervativci, by to bylo velké povzbuzení. Máme s nimi vynikající spolupráci," uvedl Vondra.

Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg si myslí, že české a britské levicové ani pravicové strany nelze srovnávat.

"Velké české strany se rády přirovnávají k britským, ale ČSSD má jen málo společného se současnými labouristy. ODS si dlouho myslela, že bude jakousi středoevropskou sestrou konzervativců, ale mezi britskou a naší politickou kulturou je obrovský rozdíl. Ona také Británie byla naposledy - na rozdíl od nás - okupovaná ve 12.století," řekl Aktuálně.cz

Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Reuters

Po chvíli zavolal mobilem sám znovu a se smíchem dodal: "Viděl jste v televizi ty britské předvolební duely tří lídrů? Z toho myslím musí být každému jasné, že jsme úplně jinde než oni."

Schwarzenberg nicméně dal najevo, že sympatizuje s Konzervativní stranou, jejíž program označil za realistický. Konzervativci volají po omezení státních výdajů a rozpočtových škrtech, chtějí zefektivnit práci státních úřadů a institucí.

Liberální demokraté, kteří na britské scéně reprezentují politický střed, nemají v Česku větší stranu, která by se jim přímo podobala. Programově se jim z místních stran nejvíce blíží snad jen Zelení, byť liberálové nejsou stranou s vysloveným důrazem na ekologii.

Britské volební místnosti se uzavřou v jedenáct večer našeho času. První odhady budou zveřejněny hned poté, první dílčí výsledky až během noci a k ránu.

Co píší o britských volbách blogeři na Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Poslední zvonění Gordona Browna?
Foto: Aktuálně.cz
Alexandr Tomský:
Anglické volební počasí a "nespravedlivá aritmetika."
Foto: Aktuálně.cz
Benjamin Kuras:
Předvolební podpásovky britských labouristů
 

Právě se děje

Další zprávy