Skoti zvolí jinak než Anglie, neodpustili daň z hlavy

Martin Novák Martin Novák
4. 5. 2010 13:20
Severně od anglické hranice možná Konzervativní strana nezíská ani jedno křeslo

Londýn - Ze čtvrtečních britských voleb pravděpodobně poprvé po 36 letech nevzejde jednobarevná většinová vláda, ale průzkumy ukazují, že Konzervativní strana dostane nejvíce hlasů a také křesel v Dolní sněmovně.

Pokud se tak stane, rozhodně to nebude díky Skotsku. Naopak, Skotsku navzdory. Na severu Velké Británie jsou konzervativci od dob Margaret Thatcherové velmi nepopulární.

Ačkoliv ze 650 míst v Dolní Sněmovně připadá 59 na Skotsko, v tuto chvíli má Konzervativní strana jen jednoho jediného poslance. A po těchto volbách to zřejmě nebude o mnoho lepší, i když konzervativci volby celkově vyhrají.

Ve Skotsku stále přetrvává hořkost nad tím, že za vlády Thatcherové v osmdesátých letech postihla nezaměstnanost právě Skotsko, zvláště místní těžký průmysl.

Neoblíbená zde byla i takzvaná daň z hlavy, jejíž zavedení ve Skotsku v roce 1989 vedlo k masovým protivládním protestům.

Skotsko
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Skotsko

 

  • Rozloha: 78 772 km2
  • Metropole: Edinburgh
  • Počet obyvatel: 5 miliónů
  • Náboženství: převážně protestanti
  • Nezaměstnanost: 6, 6 procent

 

Konzervativci jsou také považováni za centralistickou stranu, která je proti přílišnému předávání pravomoci Skotsku či Walesu.

Politolog z univerzity v Glasgowě Tom Lundberg to vysvětlil v rozhovoru pro agenturu Reuters: "Dědictví Thatcherové ve Skotech stále přežívá a konzervativce považují spíš za Anglickou národní stranu."

Tentokrát si strana,vedená Davidem Cameronem, dělala ve Skotsku naděje na jedenáct poslaneckých křesel. Ale nečekaný vzestup liberálních demokratů pod vedením Nicka Clegga způsobil, že možná vyjdou naprázdno.

O většinu hlasů se ve Skotsku "perou" liberální demokraté, labouristé a Skotská národní strana, která léta koketuje s myšlenkou skotské nezávislosti, ale zatím jen v rovině teoretických úvah.

Labouristé nyní mají ve Skotsku 39 poslanců, liberální demokraté dvanáct a skotští národovci sedm.

"Lidem je jasné, že na sever od anglicko-skotské hranice se rozhoduje mezi liberálními demokraty a labouristy," prohlásil Clegg.

Gordon Brown při volební kampani na východě Skotska.
Gordon Brown při volební kampani na východě Skotska. | Foto: Reuters

Skotsko má svůj vlastní parlament a vládní kabinet, jejich pravomoci se ale omezují jen na některé oblasti. Například na školství, turistiku nebo zdravotnictví. Skotská národní strana sestavuje menšinovou regionální vládu.

Deník Scotsman předpovídá, že pokud Konzervativní strana vyhraje a sestaví centrální vládu v Londýně, přestože ve Skotsku propadne, vzniknou problémy. "Skotská národní strana okamžitě napadne Camerona, že chce Skotům vnutit proti jejich vůli škrty a úsporná opatření," napsal vlivný list.

Podle deníku The Times může taková situace posílit hlasy, volající po nezávislosti Skotska a jeho odchodu ze Spojené království.  Podle jednoho z posledních letošních průzkumů bylo pro samostatnost 34 procent Skotů.

 

Právě se děje

Další zprávy